Yapılardaki En Büyük Izolasyon Sorunları

Yapılardaki En Büyük Izolasyon Sorunları

Ticari mülk, yaşam alanı konutlar ve özel projeler dahil her tür yapı alanında izolasyon gereklidir. Binanın yapımından sonraki yıllarda bir çok farklı izolasyon sorunu kendini göstermekte ve ciddi sorunlarla birlikte büyük maddi zararlara neden olabilmektedir.

Bazı izolasyon arıza ve sorunları basit müdahale ve işlemlerle giderilirken kimi sorunlar büyük kırım döküm işlerine sebebiyet verebilir. Bu nedenle izolasyon ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olmak sizlere avantaj sağlayacaktır. Yapıların en büyük düşmanı sudur ve su yalıtımı mutlaka eksiksiz yapılmalıdır. 

Yapıda su izolasyonu gerekli midir?

Bir inşaat projesi veya konut için birincil öneme sahip olan su yalıtımı ve izolasyonudur. Islak zemin alanları ve açık alana sahip her yerden su sızmaları ve kaçakları yaşanabilir. Banyo, mutfak alanlarında su izolasyonu için iç yapı malzemeleri ile önlem alınırken dış alan olan teras, çatı ve balkonlarda farklı malzeme türleri ile su izolasyonu yapılması gerekir.

Islak ve açık alanlarda kullanılan zemin malzemeleri genelde seramik, granit, mermer, kalebodur ve çeşitli zemin kaplama malzemeleridir. Ancak bu tür malzemelerin neredeyse hepsin ek yeri ve derz araları bulunmaktadır. Su ve çeşitli kimyasallar bu derz aralarından sızabilir. Derz aralarından sızan su mutlaka kendine gidecek bir yer bulur. Bunun için çözüm en baştan düşünmeli ve kaliteli izolasyon malzemeleri ile önlem almalısınız.

Teras izolasyonu mutlaka yapılmalıdır

Evlerin veya yapıların açık alanı teraslardır. Terasların bir alt katında da genelde yaşam alanı daireler bulunur. İzolasyonu yapılmamış veya eksik yapılmış teraslarda alt kata su sızması, tavanda boya dökülmeleri, rutubet ve nem sıklıkla görülür. Bunun sebebi teras zemininden gelen sızıntılardır. Teraslar olumsuz hava koşullarından en fazla etkilenen alanlardır. Yağmur suyu, kar, güneş UV ışınları zemine olumsuz etki etmektedir. Zamanla eskiyen ve yıpranan bu alanda betonda çatlaklar oluşabilir, derz mukavemetini yitirebilir ve suyun geçiş alanını oluşturur.

Teras zeminlerinde dünyada en fazla tercih edilen izolasyon malzemelerinden biri Polyurea ürünüdür. Ek yeri bulundurmayan bu ürün hızlı kürlenmesi, %400 oranında bir esneklik sağlaması nedeni ile çatlak ve su geçirgenliği oluşturmaz. Polyurea izolasyon yapılarda korozyon oluşmasını ve su geçirgenliğine izin vermediği gibi ömürlük bir çözüm sunar.

 

Genel Kültür