Teniste Smaç Atışı

Teniste Smaç Atışı

Smaç atışı, tenis sporlarında kullanılan bir atış tekniğidir. Bu atış tekniğinde ise topa başın üzerinden yapılan bir atış tekniğidir. Smaç vuruşunda tekniğin yüksekliği ise ortalama 1 veya 2 metre yüksekliğinde olmalıdır. Yükseklik ise başın üzerinden hesaplanan bir yüksekliktir. Topa sağ omzun üst tarafından ve yaklaşık olarak yanlama yapılan bir atış olmalıdır. En iyi noktada smaç atışı yapmak için geri alma, çarpma ve izleme evreleri bulunur. Bu evrelerin takibinin yapılması sonucunda atış başarılı bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Tenis Maçlarında Kullanılmakta Olan Ekipmanların Özellikleri Nelerdir?

Tenis maçlarında kullanılan ekipmanlar top ve raket özelliğidir. Toplar özellikle neon bir sarı renkte olmalıdır. Neon sarı renkte olmasının sebebi ise özellikle topun izleyiciler ve oyuncular tarafından rahatlıkla fark edilmesidir. Temel ekipmanların içerisinde bulunmakta olan topun haricinde de raket vardır. Raketler ise her bir tenis oyuncusuna göre farklılık gösterir. Her bir tenis oyuncusunun seviyesine, yaşına, boy ve kilosuna göre farklılaşma gösterir. Raketlerin de kendine has özellikleri vardır. Tenis sporunda seviye atlanıldıkça raketlerin de seviyesi artar. Tenise yeni başlayan bir oyuncunun kullandığı raket ile profesyonel bir seviyede olan tenisçinin kullandığı raket aynı olması mümkün olamaz. Bunlara dayanarak raket tercihinin yapımının doğru bir şekilde sağlanması en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Tenis Sporunda Kullanılan Farklı ve Diğer Ekipmanlar Nelerdir?

Tenis sporunda kullanılan ekipmanlar oyunculara göre değişiklik ve farklılık gösterir. Oyuncuların kişisel olarak kullandığı ekipmanlar ise değişiklik ve farklılık gösterir. Bir erkek oyuncu ile bir kadın oyuncunun tenis için kullanmış olduğu ekipmanlar aynı değildir. Bir kadın oyuncunun tenis için kullanacağı ekipmanlar içerisinde şort, şort etek, çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler ve tenis elbiseleri yer alır. Erkek bir tenis oyuncusu için ise kullanması gereken kıyafetler farklıdır. Erkek bir tenis oyuncusu şort ve yine çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler vardır. Bunun yanı sıra tenis için kullanılan spor ayakkabılar da vardır. Bu spor ayakkabıları ise tenis kortlarına özel olarak tabanları tasarlanmış olan spor ayakkabılarıdır. Kortlara özel olan ayakkabıların kullanımı oyuncular açısından bir risk gözetmez.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor