Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis Kortu Ölçüleri

Tenis dünya genelinde oldukça sevilen bir spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda tenisle ilgili verilebilecek bilgiler o kadar fazladır ki bu durum özellikle tenisin tarihi gelişimi ile yakından alakaya sahiptir. Tenisin gelişimine bakıldığında özellikle Uluslararası Tenis Federasyonu’nun kuruluşuna kadar geçen süre zarfında oldukça önemli bir gelişim kaydedildiği anlaşılmaktadır. Nitekim raketin dahil kullanılmadığı zamanlardan bu yana oldukça önemli değişimler söz konusu olmuştur. Kuralları standartları ve envanteri üzerinden sonda ve disiplinli bir spor olduğu ile ilgili yorum yapmak son derece doğaldır. Tenisle ilgili en çok kullanılan terimler arası tenis kortları da yer alır. Tenis kortları standart bir biçimde dizayn edilmiş belirli ölçüler çerçevesinde her yerde aynı şekilde konumlandırılan oyun sağlığıdır. Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis kortlarının standartların üzerinde belli başlı yorumlar yapmak mümkündür. Nitekim dünyanın her yerinde belli bir biçimde kullanımları söz konusudur. Bu standartların dışına çıkmak mümkün değildir. Nitekim bahsi geçen bu durum Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından güvence altına alınmış bir konudur. Kortlarla ilgili standart ölçüler vermek mümkündür Bu anlamda bir tenis kortunun uzunluğu 23,77 metredir; genişliği ise 10,97 metredir. Bu açıdan bir tenis kortunun dikdörtgen şeklinde olduğunu belirtebiliriz. Söz konusu alan kort ölçülerinin boşluklarına dahil etmeksizin verilen alanlardır boşluklarda dahil edildiğinde durum değişir. Kort ölçülerinin içerisinde bulunan file kortun tam ortasından 1,07 metre yükseklikteki iki adet direğe asılı haldedir. Filenin orta yüksekliği 0,91 metredir ve file uzunluğu ise 12,80 metre şeklinde tasarlanmıştır. File bandının genişliği en fazla 5 santim iken filenin asılı olduğu çelik tel en fazla 0,8 santimdir.

Tenis kortu ölçülerinin çiftler ve tekrar müsabakalarında farklılaştığı görülmektedir. Nitekim yukarıda verilen ölçüler çiftten müsabakalar için geçerli olan kort ölçüleri ne ifade etmektedir. Ancak tekler karşılaşmalarında ise sahanın genişliği 8,23 metre şeklindedir. File uzunluğu ise 10,06 metredir. Tüm bunların yanı sıra kort içerisine dahil olan çizgilerin her biri bir anlam ifade etmektedir. Bu anlamda servis çizgisi en önemlisidir ve standart bir ölçüye sahiptir.

Spor