Nvidia’dan GPU’lara kripto para ayarı

Nvidia’dan GPU’lara kripto para ayarı

Nvidia’nın Küresel GeForce Pazarlama Başkanı Matt Wuebbling yaptığı açıklamada, “Oyuncular için GeForce GPU’ları tasarladık ve oyuncular daha fazlasını istiyor. Yine de Nvidia GPU’lar programlanabilir. Kullanıcılar, hava durumu simülasyonu ve gen dizilimi sağlama ve robotik kodlama gibi yeni uygulamaları keşfediyor. Kripto para madenciliği de bunlardan biri. GeForce ürünlerinin mevcudiyetine yardımcı olmak için değişiklikler yaptığımız açık. Biz bunun yerine Ethereum madencileri için yeni bir Cryptocurrency Madencilik İşlemcisi (CMP) sunuyoruz. Bunlar, madencilik ve verimlilik için en iyi performansı içerecek, ancak grafikleri hiç işlemeyecekler” dedi.

CMP ürünleri madencilik için tasarlanmış sistemlerde daha yoğun şekilde paketlenebilmeleri için ekran girişlerine sahip olmayacak. Nvidia ayrıca CMP’lerin Ethereum madenciliği ile ilgili büyük güç gereksinimlerini iyileştirmek için daha düşük tepe çekirdek voltajına ve frekansına sahip olmasını sağlayacak. Bununla ilgili Wuebbling, “CMP ile oyuncular için GeForce RTX GPU’ları korurken, madenciler için de en verimli veri merkezlerini oluşturmalarına yardımcı olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Nikon, yeni CMOS sensör ile yüksek FPS sunacak

Profesyonel fotoğraf makinesi denilince akla ilk gelen firmalardan biri olan Nikon, geliştirdiği CMOS sensör sayesinde 1.000 FPS video imkanı sunduğunu duyurdu.

Kripto para medenciliğiyle uğraşanlar bu özel seçeneğin sunulması nedeniyle memnuniyetlerini dile getirirken, RTX 3060’da zayıf madencilik performansına geçmesi eleştirileri beraberinde getireceğe benziyor. Gerek oyun olsun gerek araba üretimi olsun, bütün sektörlerin çip kıtlığından dolayı sorun yaşadığı bu dönemde Nvidia, en popüler yeni GPU’sunun yalnızca oyun oynamaya odaklanmasını sağlamayı ve çip talebine yanıt vermeyi hedefliyor.