Kredi Skoru Nedir

Kredi Skoru Nedir

Günümüzde bir çok ticari kuruluş, esnaf ve bireyler kredi almak için bankalara başvuruda bulunmaktadır. Kuruluş ve bireylerin bu talepleri bankalar tarafından değerlendirmeye alınmakta ve bu değerlendirmeler kredi puanlarına göre yapılmaktadır. Kredi puanınızın yüksek olması bankaların kredi imkanlarından faydalanma olasılığını oldukça arttırmaktadır.

KREDİ SKORU NEDİR?

Bireylerin bankalarla finansal geçmişlerine dayalı verilerin çeşitli değerlendirmelerden sonra ortaya çıkardıkları sayısal verilerdir. Ülkemizde bankalar ve diğer ticari kuruluşlar bireylerlerin finansal geçmişini KKB (Kredi Kayıt Bürosu)’den öğrenebilmektedir. Şöyle ki; bankalarla finansal geçmişiniz ne kadar temiz ise puanınız o kadar yüksek olacaktır. Daha önce kredi kullanmış ve düzenli bir şekilde ödemiş iseniz ya da kredi kartı kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli,aksatmadan yapıyorsanız kredi notu yükseltme konusunda başarılı bir yoldasınız demektir.

PUANLAMA SİSTEMİ: 1-699 en riskli, 700-1099 orta riskli,1100-1499 az riskli,1500-1699 iyi,1700-1900 çok iyi.. şeklinde değerlendirilmektedir..

KREDİ SKORU NASIL ÖĞRENİLİR?

Kredi skorunuzu ücretli veya ücretsiz öğrenebilmeniz mümkün.. Skorunuzu findeks üzerinden ya da gsm operatörünüzden göndereceğiniz sms ile ücretli olarak öğrenebilirsiniz.

Peki kredi skoru nasıl ücretsiz öğrenilir? Evet kredi skorunuzu ücretsiz öğrenmeniz de mümkün..

Bunun için yapmanız gereken herhangi bir bankanın şubesine gitmek ve görevli müşteri temsilcisine kredi almak için başvuru yapmak istediğinizi söylemek.. İstediğiniz takdirde görevli memur kredi skoru hakkında sizi bilgilendirecektir. Aynı zamanda bazı gsm operatörleri zaman zaman fatura üzerinden taksitlendirerek cep telefonu satış kampanyaları düzenlemekte..

Bu tarz kampanyalardan faydalanabilmek için de kredi skorunuz baz alınmaktadır. Böyle bir kampanya mevcudiyetinde ilgili gsm operatörünün herhangi bir şubesine giderek,kampanyadan yararlanmak istediğinizi söylerseniz ve görevliye kredi skorunuzu öğrenmek istediğinizi belirtirseniz yine kredi skorunu öğrenmek mümkün. Kredi skorunuzu öğrendikten sonra yeni kredi başvurularınızı yapabilir veya skorunuz yeterli değil ise kredi notunuzu yükseltme yöntemlerini araştırarak uygulayabilir ve yükseltebilirsiniz

Ekonomi