Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı

Facebook, kullanıcıları ikna etmek için kampanya başlattı

Elbette bu durumdan memnun olmayan Facebook, Apple‘ı rekabete aykırı davranışlarla suçlamak için bir dava hazırlamanın yanı sıra, küçük işletmelere zor zamanlarda yardımcı olmaya odaklanan yeni bir reklam kampanyası başlatıyor.

Sosyal medya platformu Perşembe günü “İyi fikirler bulunmayı hak eder” sloganıyla bir video reklam yayınlandı.

iOS 14.5‘ten önce herhangi bir uygulama, kullanıcılar uygulamanın veya hizmetin hüküm ve koşullarını kabul ettiği sürece kullanıcılarından veri toplayabiliyordu.

Apple, iPhone kullanıcılarının gizliliğini korumak amacı ile bu şartın artık yeterli olmadığına karar verdi ve tüm uygulamaları kullanıcıya uygulamanın bu değerli verileri toplamasına izin verip vermeyeceklerini sormaya zorladı.

Video reklama dönecek olursak Facebook kullanıcılarını açık bir şekilde hedeflenen reklamlar için izlemeye devam etmek istiyor ve bunun için kullanıcılarını izin vermesi noktasında ikna etmeye çalışıyor.

Platform tarafından yayınlanan videonun açıklaması ise şu şekilde; “Dünya iyi fikirlerle dolu. Artık kişiselleştirilmiş reklamlar sayesinde, küçük işletmeler kendi reklamlarını bulabilir. İyi fikirler bulunmayı hak eder.”

Bu videonun açıklamasındaki ifadeler, kişiselleştirilmiş reklamların yeni bir şey olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Facebook, bu güncellemeden önce kullanıcılarını zaten izliyordu ve Facebook ve Instagram’da kişiselleştirilmiş reklamlar için etkinlik takibini açıkça devre dışı bırakmayan kullanıcıları izlemeye devam ediyor.

Yine de kampanya tamamen kötü niyetli olmadığı düşünülüyor. Facebook, Haziran 2021‘e kadar Mağazalarda Checkout ile ürün satan işletmelerin ücretlerinden feragat edecek ve ayrıca Ağustos ayına kadar ücretli çevrimiçi etkinlikler için ücret toplamıyacak.

“Yakındaki İşletmeler” ekranlarında restoranları bulmanın bir yolunu ekliyor ve restoranların menülerini Facebook Sayfalarına eklemesini kolaylaştırıyor. Bu jestler işletmelere bazı reklam maliyetleri konusunda yardımcı olsa da, yine de Facebook’un alt satırına yardımcı oluyor.