Eşref Apak Tokyo vizesi aldı

Eşref Apak Tokyo vizesi aldı

Eşref Apak Tokyo vizesi aldı

Milli sporcu Eşref Apak, Mersin’de düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası’nda 77.56m’lik derecesi ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na kota aldı.

Mersin’de düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası’nda çekiç atmada 77.56m’lik derecesi ile 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarına kota alma hakkı elde eden Apak, 5. kez Olimpiyatlar’da mücadele edecek.

Eşref Apak kimdir?

3 Ocak 1983 Ankara Kalecik doğumlu olan çekiç atma sporcusu Esşref Apak, Ankara’da öğrenim gördüğü lisenin gülle atma takımına seçilen ablasıyla birlikte stadyumda yapılan çalışmalara gidip gelirken gelişmiş vücudu ve kaslı kollarını fark eden bir öğretmenin yönlendirmesiyle çekiç atma sporuna başladı. Öğretmen kendisini takıma aldı ama Apak da her erkek çocuk gibi futbol aşığıydı. Henüz çocuk yaştayken başladığı çekiç atma antrenmanlarına gitmek yerine mahalle arasında arkadaşlarıyla futbol topunun peşinde koşuyordu.

“Daha o sihirli topun peşinde koşarken aklıma girmişti milli bir sporcu olmak” diyen Apak, bu hedefinin futbolla gerçekleşemeyeceğini anladığında ortaokul öğrencisiydi. “Madem milli olmak istiyorum niye çekiç atarak olmasın?” diyerek 1993’ten itibaren daha önce antrenmanlarına gitmediği çekiç atma sporuna başladı. Kısa süre sonunda da profesyonel bir çekiç atma atleti oldu.

Spora ve sporcu olma kapasitesine sahip çocuklara sistemli bir kaynak ayırmayan Türkiye’de başarı, tamamen rastlantılara ve insanın kendisine kalıyor. Eşref Apak’ın hikayesi bunun iyi örneklerinden biri. Şöyle anlatıyor o ilk yılları: “Çocukken taş atma yarışması yapardık. Kazanırdım elbet. O çocuk oyunları profesyonel bir spora dönüp adı çekiç atma oldu. Bu spora başlamış, geçen yıllar içinde profesyonel de olmuştum ama spora ilişkin kaynakların neredeyse tamamının futbola yatırıldığı bir ülkede haliyle çalışacak saha bulamıyordum. Bu işten karnımı doyurmam da mümkün olmadığı için Ankara’da bir otobüs garajında çalışarak geçimimi sağlıyordum.”

Eşref Apak’ın başarıları

2001

Türkiye Şampiyonası (Birincilik) – 67,71m

2002

Avrupa Kupası C Final (Birincilik) – 71,10m
Türkiye Şampiyonası (Birincilik) – 73,24m
Cezmi Or Turnuvası (Birincilik) – 72,22m

2003

Türkiye Şampiyonası (Birincilik) – 76,79m

2004

Atina Olimpiyat Oyunları (Gümüş madalya) – 79,51m

2005

Avrupa Kupası C Final (Birincilik) – 76,55m

Akdeniz Oyunları (Altın madalya) – 77,88m

Yasal uyarı: bu haber tarafından yazılmıştır, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kaynak: digerblog.com

Spor