Düz Bir Karın Elde Etmenin Püf Noktaları

Düz Bir Karın Elde Etmenin Püf Noktaları

Düz Bir Karın Elde Etmenin Püf Noktaları

Vücut ağırlığı fazla olan birçok insan, genellikle karın bölgelerinin çevresinde yağları taşıyor. Bu yağ, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere birçok farklı sağlık durumu için bir risk faktörü taşımaktadır. Göbek çevresindeki yağları kaybetmek her ne kadar zor gibi görünse de, diyet ve egzersiz ile birlikte kolayca karın bölgenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Bununla birlikte kullanabileceğiniz farklı diyet ve egzersiz yöntemleri de bulunuyor.

Spor aktivitenize kardiyo ekleyin

Birçok alışılmış kardiyo egzersizleri, kişinin karın bölgesini düz bir hale getirmede ve güçlendirmede etkili bir yoldur. Bunun için koşmak, yürümek ve yüzmek gibi aktiviteler yapılabilir.

Daha fazla lif tüketin

Lif, bir kişinin daha uzun süre tok hissetmesine yardımcı olabilir, bu da yemek sırasında yiyecek miktarınızı azaltabilir. Ayrıca sindirim sisteminizin çalışmasını sağlayarak, şişkinliği azaltabilir ve midenin ince görünmesini sağlayabilir.

Rafine karbonhidratları sınırlayın

Karbonhidratlar vücudunuz için oldukça iyi birer enerji kaynağıdır, ancak tüm karbonhidratlar ne yazık ki eşit derecede sağlıklı değildirler. Beden, ekmek ve makarna gibi bazı karbonhidratları glikoza dönüştürür. Eğer uygulayan kişi yemesi gerektiğinden daha fazla glikoz tüketir ise vücut bu fazlalığı yağ olarak algılayarak depolar. Karın bölgesindeki yağ miktarını azaltmak isteyen bir kişi, rafine karbonhidrat tüketimini sınırlamalıdır.

Protein alımını artırın

Protein, kasları iyileştirmek ve kolayca büyütmek için önemlidir. Ayrıca diyet yapan kişinin daha uzun süre tok hissetmesine de yardımcı olur.

Egzersizleri oturarak değil ayakta yapın

Ağırlık kaldırırken veya direnç antrenmanı yaparken ayakta durmayı tercih etmeniz, ana gövdenizi kullanmanızı sağlayacaktır.

İyi yağlar tüketin

Sağlıklı yağlar tüketerek, karın bölgenizde yağ birikmesini engelleyebilirsiniz. Sağlıklı yağlar içerisinde; Avokado, zeytin yağı, fındık, susam yağı ve şeker ilavesiz fıstık ezmesi bulunuyor.

Yeterince su için

Mideniz içerisinde sus tutma durumu sizi daha şişkin gösterecektir. Bu midede biriken suyu, yine su tüketerek atabilirsiniz. Ayrıca yemekten önce bir bardak su içmek de mideyi dolduracağından daha küçük porsiyonlar tüketmenize de yardımcı olabilir.

Stersi azaltın ve yeterince uyuyun

Stres bedeninizde şişkinliğe neden olduğundan, stresinizi azaltacak aktiviteler yapabilirsiniz. Stres ve birçok sağlık problemleri arasında kopmaz bir ilişki bulunur. Bu sorunlar, bazı kişilerin stresli olduklarında yemek yemeye eğilimli oldukları için ortaya çıkabilecek kilo alımını içeriyor. Hem stresten uzak durmaya çalışıp hem de düzenli uyumanız halinde dümdüz bir karına sahip olmanız daha da kolaylaşacaktır.

Rahat ve eksiksiz egzersizler, karın bölgenizin rahatlamasına ve yağlanmaların azalmasına neden olur. Bunun için Burak Kulaksız ile iletişime geçebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Spor