Bu eklentiyi kuran interneti kullanamıyor

Bu eklentiyi kuran interneti kullanamıyor

The Economic Security Project tarafından geliştirilen eklenti, Google, Facebook, Microsoft veya Amazon’un sahip olduğu IP adreslerine ulaşan tüm siteleri engelleyerek büyük teknoloji tekelleri hakkında önemli bir noktaya değinmeyi amaçlıyor. Şu anda Chrome’a elle yüklenmesi gereken eklenti, aynı şekilde Firefox için dışardan yüklenerek aktif hale getiriliyor. 

Uzantıyı gerçekten engelleyecek şekilde yapılandırdığınız taktirde, bu dört kuruluşla bağlantılı sitelerden birine tıklayınca kırmızı bir pop-up ekranınızda beliriyor. Bu açılır pencere ayrıca tüm isteklerin bir listesini içerecek şekilde tasarlandığı için ne istenildiği hakkında bilgi sahibi olmak mümkün oluyor. Öte yandan birçok web sitesinin Google Fonts’taki yazı tipleri, Amazon Web Services’i, Microsoft Azure’yi kullandığını düşünülürse, bu IP adreslerine bağlanan sayfalar harici gezinmek için yeterli kaynak kalmıyor gibi görülüyor. Bunun yanında eklenti istenilen tarayıcının listeden çıkartılmasını da kullanıcılarına sağlayacak şekilde dizayn edilmiş.

Koronavirüsü bloke edecek ilaç geliştirildi

Ohio State Üniversite’sinde gerçekleşen araştırmada, yeni tip koronavirüs için hücrelere bulaşmasını engelleyebilecek küçük protein parçaları içeren ilaç geliştirdi.

Big Tech Detective, sayfaları kilitleyerek bu dört şirketin verilere ulaşmasını engellemeyi amaçlıyor. Eğer bu şirketlere güvenmiyor ve onların verilerinize saldırdığını düşünüyorsanız, eklenti denemeye değer gibi duruyor. Eklentiyi kurmak isterseniz buradaki linke tıklayabilirsiniz.