Bichon Frise Köpek Irkının Özellikleri

Bichon Frise Köpek Irkının Özellikleri

Bichon Frise köpek ırkının diğer isimleri ise Bişon Çuha Köpeği ve Tenerife Köpeğidir. Bichon Frise köpekleri zorlayıcı olmayan karaktere sahiptirler. Bu yönleri ile köpek sahiplendirme konusunda herhangi bir zorluk ve sorun teşkil etmez. Uysal ve sevecen köpeklerdir. Farklı ortamlarda hemen uyumluluk sağlayabilirler. Eğitimi seven ve eğitilmeye açık olan canlılardır. Zeki olmalarından dolayı her türlü eğitimi hemen kabul eden bir ırktır. Sahipleri ile çok kolay anlaşabilen köpeklerdir. Sahiplerini sevindirip mutlu etmek, onların da hoşuna gider. Egzersize çok fazla ihtiyaç duymazlar.

Günlük yarım saatlik bir koşuşturma veya oyun onun için yeterli olacaktır. Bunun sebebi ise bu köpek ırkının çok çabuk yorulabilmesidir. Her türlü ortamda bakımı gerçekleştirilebilir. Bir apartman dairesinde bulunması kolaylıkla onun yaşam alanı olacaktır. Koruma konusunda bir yeteneği yoktur fakat bekçilik köpeği konusunda uyum sağlayacaktır. Herhangi bir tehlike ve şüphe sezdiğinde hemen sahiplerine tepki verir, tehlikeyi belli etmeye çalışırlar. Havlama huyu olan bir köpektir. Bu yüzden bu huyunun yavru olduğu zamanlarda eğitilmesi gerekir. Tüy ve kürkü bakımında da ciddi özen ve düzen gerektirir. Günlük tarama işleminin yanı sıra belirli aralıklarda kuaför ihtiyacı olabilir. Evde uzun sürelerce yalnız bırakılmaması gereken bir köpektir. Bu durum ise Bichon Frise köpek ırkının psikolojisi ile alakalıdır.

Bichon Frise Köpeklerinin Dış Görünüşü

Bichon Frise ırkının dış görünüşü oldukça sevimlidir. Büyük olmayan, küçük yapılı köpeklerdir. Kiloları ise 3 ile 5 kilo aralığındadır. En fazla 30 cm boyunda olup, oyun kategorisinde olan köpeklerdendir. Süs köpeği görünümünü de verir. Bukleli ve kıvırcık tüyleri vardır. Kürkleri ise deriden yaklaşık 10 cm uzunluğunda olup, kabarık ve parlak yapıdadırlar. Göz yapıları ise yuvarlak ve koyu renkli yapıdadır.

Bichon Frise Irkının Eğitimi

Bichon Frise köpekleri çok sevimli ve eğlenceyi seven köpeklerdir. Bu özelliklerinin olmasının yanı sıra Bichon Frise ırkına belirli eğitimler verilmelidir. Havlama konusunda verilecek olan eğitime yavru konumundayken başlanmalıdır. Geride kalan tuvalet eğitimi de biraz zaman ve sabır isteyen bir eğitimdir. Ev içerisindeki her şey öğretilmeli, her birey ile tanışmalıdır. Eğer başka bir evcil hayvan ile aynı ortamda ise yavru zamanlarında diğer evcil hayvan ile sosyallik kurulması sağlanmalıdır. Yaramazlık konusunda belirli bir ölçüde olması için de belirli komutlar öğretilmesi gerekmektedir.

Genel Kültür