Antalya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 25 Yer!

Antalya Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 25 Yer!

Antalya gezilecek yerler açısından zenginliğiyle hem yurt içinden hem de dışından yıl boyunca yoğun ilgi görüyor. Antalya‘nın dört bir yanında kültürel gezilerden hoşlanan gezginlerin dikkatini çekebilecek tarihi mekânlar bol miktarda bulunuyor.

Konumu ve bereketli topraklarıyla insanlık tarihinin ilk zamanlarından itibaren tarih sahnesine çıkmış sayısız medeniyetin hâkimiyet kuma çabasına giriştiği Antalya’nın doğal güzelliklerini anlatmak içinse çoğu zaman kelimeler yetersiz kalıyor.

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya gezilecek yerler haritasıAntalya gezilecek yerler haritasıGörsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Antalya’da gezip görülmesi gereken yerler:

KaleiçiDüden ŞelalesiKurşunlu ŞelalesiAntalya MüzesiKonyaaltı PlajıHadrian KapısıYivli MinareAntalya Aquarium & Fear TrophyKaraalioğlu ParkıAntalya Hayvanat BahçesiAntalya Aqualand DolphinlandMinicityBeach ParkMurat Paşa CamiiHeart of AntalyaKarain MağarasıManavgat ŞelalesiKöprülü KanyonSaklıkent Kayak MerkeziAspendos Antik TiyatroPerge Antik KentiTermessos Antik KentiOlimpos Antik KentiPhaselis Antik KentiSide Antik Kenti

1. Kaleiçi

kaleiçi Antalya gezilecek yerlerkaleiçi Antalya gezilecek yerlerkaleiçi Antalya gezilecek yerler

Gerek merkezi konumu gerekse de tarihi dokusu ile Kaleiçi’ni, Antalya gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz.

Bölgenin kökenleri, Helenistik döneme kadar uzanıyor ve bünyesinde Selçuklu, Osmanlı zamanından kalma yapıları da barındırıyor. Burada zaman geçirirken ayrıca kültürel mekânları ziyaret edebilir ve eğlence olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Kaleiçi’nin dar sokaklarını gezerken, Osmanlı sivil mimarisinin bu coğrafyadaki en güzel örneklerini görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Binaların bazıları, butik otele dönüştürülmüş. Kimisinde ise Suna-İnan Kıraç Müzesi gibi kültürel mekânlar, kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları faaliyet gösteriyor.

Müze ve sanat galerisi ziyaretleri dışında tarihi mekânlara da ilgi gösterebilirsiniz. Listenin ilerleyen bölümlerinde sizlere anlatacağım Hadrian Kapısı ile Yivli Minare bölgenin zengin tarihine ışık tutan yerlerin başında geliyor.

Sıra eğlenceye geldiğinde ise sırasıyla iki farklı seçeneğe yönelebilirsiniz. Önce manzarası ile sizleri kendisine hayran bıraktıracak limandan kalkan gezi teknelerine binip Antalya’yı farklı açılardan gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Akşam olduğunda ise Kaleiçi’ndeki barlarda stres atabilirsiniz.

2. Düden Şelalesi

Antalya gezilecek yerler Düden ŞelalesiAntalya gezilecek yerler Düden ŞelalesiAntalya gezilecek yerler Düden Şelalesi

Antalya söz konusu olduğunda renkli gece hayatı ve plajlar ön plana çıkıyor. Ancak kentin iç kesimlerinde saklı doğal güzellikleri kesinlikle es geçmemek gerektiğini düşünüyorum. Kentin bu yönünü vurgulamak adına sizlere anlatacağım ilk yer ise Düden Şelalesi.

Şelale, Kepez Hidroelektrik Santrali’nin kurulu olduğu Düden Çayı’ndan kaynağını alıyor. Düdenbaşı denilen yerde ise ikiye ayrılıyor. Dolayısıyla Düden Şelalesi’nin büyüleyici güzelliğine ilk elden şahit olmak için iki farklı noktaya yönelebilirsiniz.

Genelde Antalya’yı ilk defa ziyaret eden gezginlerin tercih ettikleri Yukarı Düden kolu, kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıktaki Varsak semtinde tüm güzelliğini sergiliyor.

Cenneti andıran bu yerde, geçitler vasıtasıyla şelalenin aşağı kısımlarına rahatlıkla inip fotoğraf çekmek için harika açılar yakalayabilirsiniz. Burası aynı zamanda bir mesire yerine dönüştürülmüş.

Aşağı Düden ise Lara yakınlarında Akdeniz’in masmavi sularıyla buluşuyor. Doğal güzelliğin bu kolu, Karpuzkaldıran adıyla da anılıyor.

40 metreden dökülen suyun yarattığı görüntü bana göre paha biçilemez güzellikte. Özellikle güneşin batışına yakın bir zamanda burada olursanız, seyir terasında enfes manzaranın keyfini çok daha net biçimde sürebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00Giriş Ücreti: 5 TL

3. Kurşunlu Şelalesi

Antalya gezi rehberi Kurşunlu ŞelalesiAntalya gezi rehberi Kurşunlu ŞelalesiAntalya gezi rehberi Kurşunlu Şelalesi

Antalya-Isparta yolunun 24. kilometresindeki sapaktan sola dönüp 9-10 dakika ilerlediğinizde, bir diğer doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz.

1986 yılında tabiat parkı statüsüne alınan şelale, çevresini saran zengin bitki örtüsü ve zaman içerisinde oluşan kaya formlarıyla doğa tutkunlarını derinden etkilemeyi başarıyor.

Antalya kent merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarına binerek rahat biçimde ulaşabileceğiniz şelalenin merkezinde yer aldığı tabiat parkı, 6 bin dekara yakın alanı kaplıyor.

Açıkçası bu alan oldukça iyi değerlendirilmiş. Zira sadece şelaleye odaklanmak yerine farklı aktivitelerle ilgilenerek düşündüğünüzden çok daha eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Hatta birkaç ilgi çekici mekânı ziyaret fırsatına da sahip olabilirsiniz.

Aksu ilçesi sınırları içerisindeki bu harika koruma alanında, dilerseniz deve gezintisine çıkıp çevreyi detaylıca tanıyabilirsiniz. Doğa ile iç içe olup zengin bitki örtüsünü ve hayvan çeşitliliğini daha yakından incelemek isterseniz, yürüyüş parkurlarına yönelebilirsiniz.

Tabii hangi seçeneği tercih ettiğinizden bağımsız olarak sakın fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Çünkü 18 metreden dökülen şelalenin yarattığı büyüleyici görüntü ve gezinti rotalarında ilerlerken karşınıza çıkacak manzaralar dışında tarihi su değirmeni, asırlardır bu bölgede kök salan sedir ağaçları gibi hoş sürprizler sizleri bekliyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-18.00Giriş Ücreti: 8 TLWeb Sitesi: kursunluselalesi.tabiat.gov.tr

4. Antalya Müzesi

antalya müzesi Antalya gezilecek yerlerantalya müzesi Antalya gezilecek yerlerantalya müzesi Antalya gezilecek yerler

Rotanızı yeniden kentin kalbine çevirdiğinizde, ziyaret önceliğini kentin kökenleri hakkında birbirinden değerli bilgiler edinme fırsatı yakalayacağınız Antalya Müzesi’ne verebilirsiniz.

Kültürel tesis, kentin İtalyanlar tarafından işgal edildiği dönemde yabancı arkeologların tarihi eserleri yağmalamalarının önüne geçmek amacıyla Süleyman Fikri Erten önderliğinde kurulmuş.

Müze, 1922’deki kuruluşunu takip eden 50 yıl boyunca Kaleiçi’nde bulunan Alâeddin Camii’nde faaliyet göstermiş. 1972 yılında ise şimdiki yerine taşınmış.

Tesis; Likya, Pamfilya ve Pisidya uygarlıklarına adanmış. Tabii zaman içerisinde bünyesinde korunan eser sayısı 30 bine yaklaşınca, kültürel tesisin odaklandığı zaman aralığı Alt Paleolitik Çağ’dan Roma dönemine kadar genişlemiş.

Atatürk Kültür Parkı’nın yanı başında faaliyet gösteren müzede, bölgedeki kazı alanlarında bulunmuş antik kalıntılar farklı temalara göre düzenlenmiş 11 salonda sergileniyor.

Müzedeki sergi alanlarından birinde ise Osmanlı döneminden kalma etnografik objeler ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Adres: Konyaaltı Cd. No:88, 07050 Muratpaşa/AntalyaZiyaret Saatleri: 08.30-19.00Giriş Ücreti: 45 TL

5. Konyaaltı Plajı

Antalya'da görülmesi gereken yerler konyaaltı plajıAntalya'da görülmesi gereken yerler konyaaltı plajıAntalya'da görülmesi gereken yerler konyaaltı plajı

Arkeoloji müzesine yönelik ziyaretinizi tamamladıktan sonra Atatürk Kültür Parkı’ndan deniz kıyısına doğru ilerleyecek olursanız, birçok gezginin deniz keyfi yapmak için Antalya gezilecek yerler listelerine ekledikleri Konyaaltı Plajı’na ulaşabilirsiniz.

Falezler ile Antalya Limanı arasında kalan 7 kilometrelik sahil şeridini kaplayan plajın adının nereden geldiği konusunda sıkça anlatılan iki hikâye bulunuyor.

Bunlardan ilkinde, plajın adının falezlerin hemen altında yer almasından dolayı “Koy altı” kelimesinden türetildiği anlatılıyor. Bir diğerinde ise Osmanlı döneminde ise askerlerin toplandığı alanın Konyaüstü ismiyle anıldığından bahsediliyor. Rivayete göre yerel halk, bu alanın aşağısında kalan kıyı kesimini zamanla Konyaaltı olarak anmaya başlamış.

İsmi nereden gelirse gelsin, plaj kesinlikle Antalya’nın sıcağıyla meşhur yaz günlerinde konuklarına serinleme fırsatı veriyor. Bunun için dilerseniz 4,5 kilometrelik ücretsiz kısmı tercih edebilirsiniz. Alternatif ve hizmet çeşitliliği arayanlar için plajda ücretli bölümler de bulunuyor.

Tüm günü deniz keyfi yaparak geçirdikten sonra açlığınızı bastırmak için plajın hemen arka tarafındaki kafelerden birine oturabilirsiniz. Bu mekânlarda, akşam belirli bir saatten sonra canlı müzik yapılıyor.

6. Hadrian Kapısı

Antalya gezisi Hadrian Kapısı ÜçkapılarAntalya gezisi Hadrian Kapısı ÜçkapılarAntalya gezisi Hadrian Kapısı Üçkapılar

Antalya’nın en önemi simgelerinden biri olan Hadrian Kapısı, 130 yılında İmparator Hadrianus’un kente gelişini kutlamak ve onu etkilemek adına inşa edilmiş.

Kaleiçi’nde en çok ilgi gören tarihi yapıların başında gelen kapı, uzun süre boyunca liman yönünden kente giriş yapılabilmesine olanak tanımış.

Yerel halkın daha çok “Üç Kapılar” adıyla andığı tarihi eser, zamanla surların içerisinde kaldığı için görece fazla bozulmadan günümüze ulaşabilmiş. Hatta Selçuklular döneminde kuzey kulesinin üst kısmına bazı eklemeler yapılmış.

Yapı, Roma dönemine özgü mimarinin tüm ihtişamını gözler önüne seriyor. Yuvarlak kemerlerle desteklenmiş üç geçiş noktası bulunan kapı, Korint stili mermer sütunlarla desteklenmiş. Görünümünün çok daha etkileyici olabilmesi içinse oyma ve kabartma işlemelerle bezenmiş.

7. Yivli Minare

Yivli Minare Antalya gezilecek yerlerYivli Minare Antalya gezilecek yerlerYivli Minare Antalya gezilecek yerler

Kapının ardından rotanızı kentteki ilk İslam dönemi eseri unvanını taşıyan Yivli Minare’ye çevirebilirsiniz. Asırlardır Kaleiçi semtine görkem katan minare, 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiş.

Kaidesinin yapımında kesme taş kullanılan, gövdesi ise tuğla ile örülen minare, 45 metrelik yüksekliğe sahip. Gövde kısmının görselliği firuze renkli çinilerle artırılan kudretli yapının adı ise o dönemin mimari anlayışına uygun şekilde tasarımında yer verilen sekiz yivden geliyor.

Minare, tıpkı kendisi gibi Selçuklu döneminden kalma bir dizi yapıyla beraber külliye içerisinde yer alıyor. Bu yapılar arasında en yoğun ilgiyi Yivli Camii görüyor.

Yapı, Anadolu’da inşa edilmiş çok kubbeli camilerin en eskilerinden sayılıyor. Külliyenin bir diğer dikkat çeken bölümü Zincirkıran Mehmed Bey Türbesi ise şimdilerde güzel sanatlar galerisi olarak kullanılıyor.

Adres: İskele Cd., 07100 Muratpaşa/Antalya

8. Antalya Aquarium & Fear Trophy

Antalya Aquarium Fear Trophy Antalya gezilecek yerlerAntalya Aquarium Fear Trophy Antalya gezilecek yerlerAntalya Aquarium Fear Trophy Antalya gezilecek yerler

Konyaaltı Plajı’nın doğusunda yer alan Antalya Aquarium & Fear Trophy, tematik alanları aracılığıyla yediden yetmişe tüm ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor.

Zira tesisi ziyaret ettiğinizde yalnızca deniz yaşamı hakkında bilgi dağarcığınızı genişletmekle kalmayıp yazın en sıcak günlerinde bile kentin orta yerinde kar keyfi yapabilirsiniz.

Bu keyfi yaşamak için tesisin en sıra dışı bölümü olan Kar Dünyası ve Buz Müzesi’ne zaman ayırmanız yeterli olacaktır. Sıcaklığın -5 °C’ye sabitlendiği 1.500 metrekarelik alanda iglolar, kafeler ve Aziz Nikola’nın Evi yer alıyor.

Ziyaretçilerin tesise yoğun ilgi göstermesindeki ana nedeni oluşturan akvaryum bölümü ise toplam kapasitesi 7,5 milyon litre olan dört tematik alandan oluşuyor. Buradaki her bir tank, temalarına uygun olacak şekilde dekore edilmiş ve canlı çeşitliliği açısından gayet yeterli düzeydeler.

Akvaryumda zaman geçirdikten sonra yağmur ormanlarındaki vahşi yaşamı Antalya’ya taşıyan Wildpark ile 50’den fazla ünlü isimle selfie çekebileceğiniz Face 2 Face Wax Museum’u ziyarete odaklanabilirsiniz.

Adres: Dumlupınar Bulvarı No:502, Dumlupınar Bulvarı No:502Ziyaret Saatleri: 10.00-19.00Giriş Ücreti: 82 TLWeb Sitesi: antalyaaquarium.com

9. Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı Antalya gezi notlarıKaraalioğlu Parkı Antalya gezi notlarıKaraalioğlu Parkı Antalya gezi notları

Kente her gittiğimde en azından bir akşam uğrayıp açık deniz manzarasının keyfini sürdüğüm Karaalioğlu Parkı, Antalya’nın merkezindeki en büyük yeşil alanlardan. Kaleiçi’nin güneyindeki parka, dilerseniz yürüyerek ya da tramvaya binerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Adını 140 bin metrekarelik alanın bir kısmının sahibi olan şahıstan alan park, 1940’lı yıllarda dönemin Antalya valisi Haşim İşcan önderliğinde kurulmuş.

Eskiden lunaparkın kurulduğu yeşil alanın inşası, II. Dünya Savaşı’na denk geldiği için bir hayli zorlu şartlarda gerçekleştirilmiş. Hatta gelir toplamak amacıyla bir ara piyango çekilişi bile düzenlenmiş.

Yemyeşil bitki örtüsüyle hala kent merkezinde yaşayan halka nefes alma ve rahatlama imkânı sunan parkta, birbirine paralel üç cadde bulunuyor.

Aynı zamanda yürüyüş parkuru niteliğindeki bu caddeler, yerel halkın “mirador” ismiyle andıkları ve farklı sanatçıların imzasını taşıyan heykellerle süslü seyir teraslarını birbirine bağlıyor.

10. Antalya Hayvanat Bahçesi

antalya hayvanat bahçesi Antalya'da gezilmesi gereken yerlerantalya hayvanat bahçesi Antalya'da gezilmesi gereken yerlerantalya hayvanat bahçesi Antalya'da gezilmesi gereken yerler

400 dönüm arazi üzerine kurulu Antalya Hayvanat Bahçesi, ziyaretçilerine 100 farklı türden 900’e yakın canlıyı doğal ortamlarına yakın şartlarda gözlemleme fırsatı sunuyor.

Genelde çocuklu ailelerin açık havada keyifli zaman geçirmek için Antalya gezilecek yerler listelerine ekledikleri tesisin temelleri, büyükşehir belediyesinin öncülüğünde 1989 yılında atılmış.

Yanı başındaki piknik alanından da yararlanarak sıkılmadan bir tam gün geçirebileceğiniz tesis, açıkçası kapladığı alan bakımından çok büyük değil. Ancak kısıtlı imkânlar göz önünde alındığında, hayvanat bahçesinin daimi sakinleri için gayet iyi şartlar oluşturulduğunu da söylemem gerekiyor.

Hayvanat bahçesini gezerken Sürüngen Evi’ne girip yılanları ve timsahları yakından görebilirsiniz. Tesisin bir bölümünde yırtıcı kuşlara da yer ayrılmış. Bunlar dışındaki açık alanlarda ise sülünler, tavuklar, çift ve tek tırnaklı türler, yırtıcılar yaşamlarını sürdürüyor.

Adres: Nebiler Kepezaltı Piknik Sahası, 07192 Döşemealtı/AntalyaZiyaret Saatleri: 09.00-19.00Giriş Ücreti: 5 TL

11. Antalya Aqualand Dolphinland

Antalya Aqualand Antalya'da nereler gezilirAntalya Aqualand Antalya'da nereler gezilirAntalya Aqualand Antalya'da nereler gezilir

Yaz aylarında kentte bulunmayı planlıyorsanız, Antalya Aqualand Dolphinland’e gezi programınızda yer vererek hem serinleme hem de doyasıya eğlenme imkânı elde edebilirsiniz.

Kentin kalbi sayılabilecek bir konumda faaliyet gösteren tematik su parkı, farklı tasarımlara sahip kaydırakları bünyesinde barındırıyor.

Ülkemizdeki birçok türdeşi ile karşılaştırıldığında kaydırak çeşitliliği açısından tesis biraz geride kalıyor. Ancak yemyeşil atmosfer içerisinde havuz başında olmanın getirdiği rahatlama hissi, bu açığı fazlasıyla kapatıyor.

Yeri gelmişken su parkı ile ilgili bir de tüyo vereyim. Eğer kendi botunuzu kiralarsanız, sıra bekleme derdinden kurtulabilirsiniz.

Tesisin diğer bölümü olan Dolphinland’de ise adından da anlayabileceğiniz üzere sevimli deniz canlılarının başrolünde olduğu şovlar düzenleniyor.

Ancak bu bölüm hiç de büyük değil ve yunuslara deyim yerindeyse esir hayatı yaşatılıyor. Kaldı ki özgürlüğüne düşkün ve duygusal yönü gelişmiş bir canlının sırf insanları eğlendirmek adına kapalı tutulmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tabii benim bu görüşümden bağımsız olarak tesisin yunus şovlarına ayrılmış bölümüne gidip gitmemek tamamen size kalmış. Sonuçta sadece kaydırakların bulunduğu kısma odaklanarak da bir hayli eğlenme olanağı bulabilirsiniz.

Adres: Dumlupınar Blv. Konyaaltı Koruluğu, 07030 Muratpaşa/AntalyaZiyaret Saatleri: 10.00-17.00Giriş Ücreti: 70 TL

12. Minicity

minicity Antalya'da gezilmesi gereken yerlerminicity Antalya'da gezilmesi gereken yerlerminicity Antalya'da gezilmesi gereken yerler

2004 yılında açılışı gerçekleştirilen ve önceden Konyaaltı Plajı’nda faaliyet gösteren Minicity, ailenizle birlikte ziyaret edebileceğiniz bir diğer keyif dolu cazibe merkezi.

Yakın zamanda Kepez’deki eski dokuma fabrikasının bahçesine taşınan tematik eğlence parkını listenize ekleyerek ülkemizin farklı şehirlerinde bulunan simge yapıların minyatürlerini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Taşınma işleminin ardından Dokuma Park Mini City adıyla anılmaya başlayan cazibe merkezinde, 84 yapının 1/25 oranında küçültülmüş versiyonları sergileniyor.

Aslına uygun olarak hazırlanan bu minyatürler nedeniyle açık hava müzesi niteliğindeki tesis, İstanbul’daki Miniatürk’e benzetiliyor.

Dokuma Park, Minicity dışında farklı temalara bağlı kalınarak oluşturulmuş daha birçok kültürel mekâna ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz bir tam gününüzü buraya ayırıp Modern Sanatlar, Bir Zamanlar Antalya, Anadolu Oyuncak, Nostaljik Araç müzeleri ile Simülasyon Merkezi, Botanik Park, Tren Kütüphanesi ve Botanik Park’ın da aralarında bulunduğu mekânları ziyarete odaklanabilirsiniz.

Adres: Namık Kemal Blv. No:225, 07090 Kepez/Antalya

13. Sahil Antalya (Beach Park)

Antalya gezilecek yerler Sahil Antalya Yaşam ParkıAntalya gezilecek yerler Sahil Antalya Yaşam ParkıAntalya gezilecek yerler Sahil Antalya Yaşam Parkı

Deniz keyif yapmak ve günün her saati yeme-içme ihtiyacınızı gidermek için tercih edebileceğiniz mekânlarla dolu Beach Park, Müze Kavşağı ile Boğaçayı arasındaki 1 milyon metrekarelik alanı kaplıyor.

2019 yılındaki yenileme çalışmalarının ardından Sahil Antalya Yaşam Parkı adıyla hizmet vermeye başlayan cazibe merkezi, bünyesinde ayrıca alışveriş fırsatlarını ve kültürel olanakları da barındırıyor.

Sahil Antalya’da güven içerisinde denize girmek için tercih edebileceğiniz 15 farklı beach club bulunuyor. Yeme-içme ve alışveriş mekânları ise Varyant Çarşı ile Olbia Çarşı’da faaliyet gösteriyor.

Özellikle yazın etkinlik takvimi bir hayli yoğunlaşan yaşam parkına dilerseniz akşam saatlerinde nargile içmek ya da okey oynamak için gidebilirsiniz.

Yalnız buradaki mekânlarla ilgili bir konuda sizleri uyarmak istiyorum. Zira özellikle yoğunluk arttığında servis oldukça aksayabiliyor. Bu sorun nedeniyle de keyifli vakit geçirme düşüncesi yerini düş kırıklığına bırakabiliyor.

Ziyaret Saatleri: 07.00-00.00Web Sitesi: sahilantalya.com

14. Murat Paşa Camii

murat paşa camii Antalya gezilecek yerlermurat paşa camii Antalya gezilecek yerlermurat paşa camii Antalya gezilecek yerler

Mimari değeri nedeniyle kentte en çok ziyaret edilen tarihi yapılar arasında sayılan Murat Paşa Camii, 1570 yılında inşa edilmiş. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden yola çıkılarak uzun süre boyunca caminin Kuyucu Murat Paşa tarafından yaptırıldığı düşünülmüş.

Ancak sonradan elde edilen kayıtlar aracılığıyla yapının aslında Karaman Beyi Murat Paşa’nın emri doğrultusunda inşa edildiği anlaşılmış.

Cami, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olmasına rağmen Selçuklu mimari anlayışından da izler taşıyor. Dini yapının çeşitli noktalarında görebileceğiniz kaligrafi çalışmaları, bu izlerin en önemlilerini oluşturuyor.

O dönem sıklıkla başvurulan devşirme malzeme kullanımına dair ipuçlarını da camiyi ziyaretiniz sırasında açıkça görebilirsiniz.

Cemaat yerinin hemen arkasındaki sütunlar ve Korint tarzı başlıkları, çevredeki Roma döneminden kalma yapılardan getirtilerek yapının inşasında kullanılmış.

Adres: Milli Egemenlik Cd., 07040 Muratpaşa/Antalya

15. Heart of Antalya

Heart of Antalya Antalya gezisiHeart of Antalya Antalya gezisiHeart of Antalya Antalya gezisi

Antalya gezilecek yerler listenizi hazırlarken, Türkiye’nin en büyük dönme dolabına yer ayırmayı sakın unutmayın. Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan mühendislik harikası Heart of Antalya, Londra’nın Gözü’nün ardından Avrupa’nın ikinci en büyüğü unvanını taşıyor.

Antalya’nın Kalbi, boyutları kadar renkli tasarımıyla da dikkatleri üzerine topluyor. Manzara izleme alışkanlığınıza farklı bir boyut katabilmenize imkân tanıyan dönme dolap, 4’ü VIP olmak üzere 42 kabine sahip ve bir turunu 18 dakikada tamamlıyor.

Dönme dolabın ardından vaktinize bağlı olarak Aktur Park’taki diğer oyuncaklara yönelebilirsiniz.

Adres: Pınarbaşı Mh. Atatürk Bul. Aktur Park içi, 07070 Konyaaltı/AntalyaGiriş Ücreti: 30 TL

16. Karain Mağarası

Antalya gezi notları Karain MağarasıAntalya gezi notları Karain MağarasıAntalya gezi notları Karain Mağarası

Antalya ve Burdur arasında uzanan yola 5-6 kilometre mesafedeki Yağca Köyü’nün sınırları içerisindeki Karain Mağarası, gerek Anadolu gerekse de Orta Doğu tarihi açısından önemli kabul ediliyor.

1946 yılında beri kazı çalışmalarının yürütüldüğü mağarada, günümüzden 500 bin yıl öncesine uzanan yerleşim izlerine rastlanmış.

Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biri olan Karain’de sürdürülen çalışmalar sonucunda yalnızca Paleolitik Çağ’dan itibaren insanların gündelik hayatta kullandıkları varsayılan objeler gün yüzüne çıkartılmamış.

Farklı boyutlardaki yedi galeriden oluşan mağarada aynı zamanda Anadolu sanatının ilk örnekleri olarak kabul edilen buluntular da keşfedilmiş.

Deniz seviyesinden 450 metre yukarıda olan mağarada keşfedilen tüm buluntular, Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00Giriş Ücreti: 10 TL

17. Manavgat Şelalesi

Antalya gezilecek yerler Manavgat ŞelalesiAntalya gezilecek yerler Manavgat ŞelalesiAntalya gezilecek yerler Manavgat Şelalesi

Antalya’da en çok ilgi gören doğal güzelliklerden biri olan Manavgat Şelalesi, her mevsim farklı aktivitelere odaklanabileceğiniz, harika bir yer.

Manavgat ilçe merkezine 3 kilometre mesafedeki şelale, özellikle kentin kalabalık atmosferinden uzaklaşmak isteyenler için ideal yerlerin başında geliyor.

Manavgat Nehri üzerindeki 3-4 metrelik falezden dökülerek zarif bir görünüm ortaya koyan şelaleyi ilkbahar aylarında ziyaret listenize dahil ederseniz, yükselen debi sayesinde rafting ya da kano yapma imkanı yakalayabilirsiniz.

Adrenalin seviyelerini yükseltecek aktivitelerden uzak kalıp gözlem yapmak isteyenler için de yılın bu dönemi en iyi seçenek olarak öne çıkıyor.

Manavgat’tan kalkan minibüsler vasıtasıyla rahatça ulaşabileceğiniz şelale, yazınsa konuklarına gayet serin bir ortam sunuyor. Hatta su seviyesi nispeten azaldığı için etraftaki restoranlarda oturup enfes manzara eşliğinde bir şeyler yemek çok daha keyifli hale geliyor.

Giriş Ücreti: 10 TL

18. Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon Antalya gezi rehberiKöprülü Kanyon Antalya gezi rehberiKöprülü Kanyon Antalya gezi rehberi

Tabii konu rafting olunca, dünyanın en ünlü parkurları arasında sayılan Köprülü Kanyon’u kesinlikle es geçmemek gerekiyor. Milli park statüsünde koruma altına alınmış olan kanyon, Isparta’nın Kasımlar beldesinden Antalya’nın Değirmenözü Köyü’ne kadar uzanan 25 kilometrelik alanı kaplıyor.

Köprüçay’ın kalbinde aktığı kanyon çevresinde, taze alabalığın tadına bakabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Bölge, aynı zamanda doğa tutkunlarının hoşuna gidecek konaklama seçeneklerine ev sahipliği yapıyor.

Bölgede, rafting yapmak dışında zipline ve kaya tırmanışı deneyimi yaşamaya odaklanabilirsiniz. Dilerseniz kanyon duvarlarında oluşturulmuş güvenli parkurlarda uzun yürüyüşlere çıkıp çevreyi keşfetmek adına harika fırsatlar yakalayabilirsiniz. Ziyaretçilere ayrıca ATV, unimog ve at üzerinde safari ya da bisiklet turlarına katılmak gibi seçenekler de sunuluyor.

19. Saklıkent Kayak Merkezi

Saklikent kayak merkezi Antalya gezilecek yerlerSaklikent kayak merkezi Antalya gezilecek yerlerSaklikent kayak merkezi Antalya gezilecek yerler

Beydağları üzerinde kurulu Saklıkent Kayak Merkezi, yaz aylarında yüksek sıcaklıklar nedeniyle kavrulan kent merkezinden sadece 1 saat uzaklıkta ziyaret edilmeyi bekliyor. Merkezde kayak sezonu aralık ayının ikinci haftasında başlayıp nisanının ortasına kadar devam ediyor.

Gündüz kayak, öğleden sonra deniz” sloganıyla faaliyetlerini sürdüren kış sporları merkezinde, farklı zorluk seviyelerine sahip dört pist bulunuyor. Üç telesiyej hattından ulaşım sağlanan bu pistlere ek olarak kızakla kaymak isteyen konuklara yönelik özel bir parkur da oluşturulmuş.

Kayak odası vasıtasıyla kış sporları tutkunlarına günlük ekipman ve kıyafet kiralama seçenekleri sunulan kayak merkezinde konaklamak isteyen gezginler, 10 odalı pansiyona yönlendiriliyor. Ancak benim tesise gittiğim dönemde otel inşaatı tüm hızıyla sürüyordu.

Saklıkent Kayak Merkezi’ne kendi arabanızla ya da 5M Migros’un önünden 08.00’da kalkan servise binerek rahatça ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi: saklikent.com.tr

20. Aspendos Antik Tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro Antalya'da görülmesi gereken yerlerAspendos Antik Tiyatro Antalya'da görülmesi gereken yerlerAspendos Antik Tiyatro Antalya'da görülmesi gereken yerler

Tarihi değeri ve mimari özellikleri nedeniyle Antalya gezilecek yerler listenize eklemenizi önereceğim Aspendos Antik Tiyatrosu, M.S. 2. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiş. Serik’e bağlı Belkıs köyü sınırlarındaki antik yapı, Akdeniz havzasındaki en iyi korunmuş tiyatro olma özelliği taşıyor.

Köprülü Kanyon’a hayat veren Köprüçay’a yakın konumdaki bir tepenin üzerine kurulu tiyatronun inşasını mimar Zenon üstlenmiş. Antik dönemlerde yapı, 15-20 bin seyirci kapasiteliymiş. Tiyatro, tıpkı o dönemlerde olduğu gibi şimdilerde de kültürel etkinliklere sahne oluyor.

Muhteşem akustik özelliklerini günümüzde de korumayı başarmış antik tiyatroyu rehberli bir tura katılarak gezerseniz, hikâyesini dinlemeyi sakın unutmayın. Yapıyı gezdikten sonra eğer zamanınız varsa adını aldığı antik kenti de dolaşmanızı tavsiye ederim.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00Giriş Ücreti: 42 TL

21. Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Antalya gezilecek yerlerPerge Antik Kenti Antalya gezilecek yerlerPerge Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Büyük hamamları ve çok sayıdaki çeşmesi nedeniyle “Su Şehri” olarak da anılan Perge Antik Kenti, Aksu sınırları içerisinde yer alıyor.

Antik yerleşim; Karain, Öküzini mağaraları ile Beldibi, Belbaşı kaya sığınaklarının bulunduğu Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapmış. Dolayısıyla varlığını uzun süre korumayı başarmış.

Keşfedilen Hitit metinlerinde “Parha” adıyla anılan antik kentte ilk kazı çalışmaları, 1946 yılında Ordinaryüs Profesör Arif Müfid Mansel tarafından başlatılmış.

Yıllar içerisinde Jale İnan ve Haluk Abbasoğlu’nun devraldığı, günümüzde ise Antalya Müzesi tarafından devam ettirilen bu çalışmalar neticesinde en eskileri Erken Tunç Çağı’na tarihlenen birçok keşif yapılmış.

Kazılar esnasında ayrıca antik kentin tiyatro, stadyum, agora, Güney Hamamı, Sütunlu Cadde ve Helenistik Kapı gibi bölümleri gün yüzüne çıkartılmış.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00Giriş Ücreti: 50 TL

22. Termessos Antik Kenti

Termessos Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerlerTermessos Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerlerTermessos Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerler

Büyük İskender’in zaferlerle dolu Asya seferinde ele geçiremediği nadir yerleşimlerden biri olma özelliği taşıyan Termessos Antik Kenti, Anadolu’nun en eski halklarından Luviler’in soyundan gelen Solymler tarafından kurulmuş.

Güllük Dağı’nın güneybatısında ve deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikteki plato üzerine kurulu antik kent, İskender’in kuşatmasını başarıyla kırmasına rağmen sonraki dönemlerde önce Ploteme Krallığı’nın, ardındansa Romalılar’ın hâkimiyetine geçmiş.

Korkuteli yolunun 12. kilometresinde yer alan antik kenti, çağlar içerisinde yavaş yavaş önemini yitirmiş ve en sonunda kaderine terk edilmiş.

Ancak deprem gibi doğal felaketlere rağmen konumu nedeniyle birçok önemli detayı günümüze taşımayı başarmış. Bu detayların başında kaya mezarları, tiyatro ile Kral Yolu geliyor.

Ziyaret Saatleri: 08.30-19.00Giriş Ücreti: 10 TL

23. Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti Antalya gezilecek yerlerOlimpos Antik Kenti Antalya gezilecek yerlerOlimpos Antik Kenti Antalya gezilecek yerler

Antalya tatiliniz esnasında hem bölge tarihi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak hem de enfes atmosferde deniz keyfi yapmak isterseniz, rotanızı Olimpos Antik Kenti’ne çevirebilirsiniz. Kemer sınırları içerisindeki kent, antik çağlarda Phaselis’in ardından bölgedeki en önemli yerleşimmiş.

Kuruluş tarihi konusunda net bir bilgi bulunmayan Olimpos, Roma ve Bizans dönemlerinde de özellikle dini açıdan önemini korumayı başarmış.

Tam ortasından Ulupınar Deresi’nin aktığı kentte, başta tiyatro ve kaya mezarları olmak üzere görülmeye değer birçok kalıntı bulunuyor. Hatta akropol kısmında harika bir manzara ziyaretçileri bekliyor.

Olimpos Antik Kenti, aynı zamanda asırlardır ilgi odağı olan Yanartaş’a da ev sahipliği yapıyor. Yalnız türlü efsanelerle ilişkilendirilen ateşin yandığı tepeye çıkmadan önce mutlaka birkaç saatinizi plaja ayırmanızı öneririm.

Ziyaret Saatleri: 08.30-19.00Giriş Ücreti: 30 TL

24. Phaselis Antik Kenti

Antalya gezilecek yerler Phaselis Antik KentiAntalya gezilecek yerler Phaselis Antik KentiAntalya gezilecek yerler Phaselis Antik Kenti

Hazır Olimpos Beydağları Milli Parkı’nda zaman geçiriyorken, az önce adını andığım Phaselis Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Zira bu kent de bünyesinde bölge tarihi hakkında değerli bilgiler barındırıyor. Üstelik Olimpos’un aksine burada deniz keyfi yapabileceğiniz, gayet sakin üç plaj bulunuyor.

Antik kent, şimdilerde Caretta Caretta’ların üreme alanı olan ve doğal güzelliğiyle gezginlerin hayranlığını kazanan plajlarına kurulu limanları aracılığıyla bölgedeki ticari hayatın en önemli merkezi haline gelmiş.

Antik yerleşim bölgesine yönelik ziyaretinizde Liman Caddesi’ne zaman ayırırsanız, agora ve tiyatro gibi yapıların kalıntılarını yakından inceleyebilirsiniz. Caddenin sonunda yer alan Hadrian Kapısı’na ulaştığınızda ise harika manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Kemer’e 15 dakika uzaklıktaki tarihi yerleşime yönelik detayları “Phaselis Antik Kenti & Phaselis Plajı” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08.00-19.00Giriş Ücreti: 45 TL

25. Side Antik Kenti

Side Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerlerSide Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerlerSide Antik Kenti Antalya'da gezilecek yerler

Antalya gezilecek yerler listenizin son sırasını, Side Antik Kenti’ne ayırabilirsiniz. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan ve tarih sahnesine çıkmasından kısa süre sonra Lidya Krallığı’nın hâkimiyeti altına giren antik yerleşim, liman kenti olmasının getirdiği avantajla önemli bir ticari merkeze dönüşmüş.

İskender ve ordularının kapılarına dayanmasına kayıtsız şartsız teslimiyetle cevap veren kent, bu dönemde büyük sikke basım merkezleri arasında sayılmaya başlanmış. İskender’in ardından sık sık el değiştiren antik yerleşim son olarak Romalılar’ın yönetimi altına girmiş.

Roma döneminde inşa edilen tiyatro, şimdilerde antik kentte görülebilecek en önemli eser olarak nitelendiriliyor. Helenistik döneme özgü mimari üsluptan izler taşıyan yapı dışında Apollon ve Athena’ya adanmış tapınak kalıntıları da yoğun ilgi görüyor.

Ziyaret Saatleri: 08.30-19.30Giriş Ücreti: 45 TL

Antalya’da Nerede Kalınır?

Antalya'da nerede kalınır, otel rezervasyonuAntalya'da nerede kalınır, otel rezervasyonuAntalya'da nerede kalınır, otel rezervasyonu

Antalya konaklama konusunda oldukça zengin seçeneklere sahip. Hatta dünyanın en fazla 5 yıldızlı oteli Antalya ve çevresinde yer alıyor. Şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz birçok tesis tipi var.

Antalya’nın tarihi merkezi Kaleiçi‘nde yer alan güzel bir butik otelde konaklama yapabileceğiniz gibi Konyaaltı Plajı‘na yakın güzel, 5 yıldızlı bir tesiste de konaklayabilirsiniz.

Kaleiçi’nde yer alan White Garden Pansion ve Mediterra Art Hotel adlı butik oteller ile Konyaaltı Plajı’nda yer alan La Porte Hotel ile Hotel Su & Aqualand güzel tesisle

Genel Kültür