Ankara’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Ankara’da Nerede Kalınır? Bölgeler ve Otel Tavsiyeleri

Ankara’da nerede kalınır? Türkiye’nin başkenti Ankara, hem iş gezileri hem turistik geziler için tercih edilen destinasyonlardan biri. Her ne kadar Ankara’ya turistik gezi çok insanın tercihi olmasa da Ankara’da gezilecek yerler düşünüldüğünde akla, görülmeye değer birçok yer geliyor.

Öncelikle Ankara’ya iş seyahati için gidiyorsanız “Ankara’da Nerede Kalınır?” rehberinde seyahatinizi kolaylaştıracak Ankara otelleri ve Ankara’da konaklama bölgesi tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Ruhu olan şehirleri seviyorsanız ise tatil planlarınıza Ankara seyahati eklemenizi tavsiye ederim. Anıtkabir, Ankara Kalesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Hamamönü, Eymir Gölü, Rahmi M. Koç Müzesi ve daha Ankara’da görülecek birçok yer var.

Görülecek yerlerin dışında da hem alışveriş, hem doğa hem de eğlence alternatiflerini bulabilirsiniz. Tüm bu alternatiflere en kolay şekilde ulaşmak için Ankara’da nerede kalınır sorusuna gelecek olursak ise cevabını aşağıda bulacaksınız.

Ankara’da Nerede Kalınır?

Ankara'da nerede kalınır bölgeler ve otellerAnkara'da nerede kalınır bölgeler ve otellerAnkara'da nerede kalınır bölgeler ve oteller

Ankara’da nerede kalınır? sorusuna cevap arayan gezginler için Ankara’da konaklama için en güzel bölgeleri, bölgelerin özelliklerine ve farklılaştıkları noktalara göre sıraladım:

Ankara’nın kalbi olarak anılan şehrin en hareketli bölgesi Kızılay,Özellikle Ankara iş gezileri ve Anıtkabir seyahatleri için ideal Ankara Garı ve AŞTİ çevresi,Ankara’nın en eski ve tarihi semtlerinden Ulus’un meşhur merkezi Ulus Meydanı ve çevresi,Ankara’nın yönetim merkezi ve aynı zamanda Ankara’da eğlence, kültür & sanat ve tarihi bulabileceğiniz en önemli bölgelerden biri Çankaya,Tarihi konakları ve sokaklarıyla, Ankara’nın hiçbir bölgesinde bulamayacağınız tarihi dokuyu veren ve aynı zamanda Ankara’nın en eski semtlerinden Hamamönü,Kaplıcaları ile sağlık turizminin en çok tercih edilenlerinden huzur ve keyif dolu Kızılcahamam,Ankara’ya yakınlığıyla bilinen, tarihi dokusu, kendine has evleri ve doğal güzellikleriyle Ankara’da turistik açıdan en tatmin edici bölgelerden biri Beypazarı.

1. Kızılay

Ankara otel tavsiyesi Kızılay otelleriAnkara otel tavsiyesi Kızılay otelleriAnkara otel tavsiyesi Kızılay otelleri

Ankara’nın kalbi olarak anılan Kızılay, Ankara’da konaklama için en ideal bölgelerin başında geliyor. Gece gündüz kalabalığı, kültür & eğlence alternatifleri, yeme içme mekanları, alışveriş olanaklarıyla Kızılay, şehrin en merkezi noktası.

Bu özellikler haricinde Kızılay, Ankara’da şehir içi ulaşım için de bir merkez. Ancak önceden uyarmak isterim: Ankara’ya araba ile gelecekseniz Kızılay otellerinde konaklama park sorunu yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle Kızılay’da otel seçimi yaparken otopark hizmeti olan bir otel tercih etmenizi öneririm.

Kızılay otelleri arasında seçim yapmaya çalışanların işini kolaylaştıracak birkaç tavsiyeyle devam edeyim. Kızılay’ın en hareketli noktası, Kızılay Meydanı.

Kızılay Meydanı’nın hemen yanında ise Ankara’nın gri atmosferini renklendiren meşhur parklarından Güven Park var. Bu iki yer hem Ankaralılar hem turistler için en popüler buluşma noktalarından biri.

Kızılay’ı sokak sokak tanımak ve otel tercihini detaylara göre yapmak isteyenler içinse caddeler ve sokaklar üzerinden şöyle bir incelemem var:

Ziya Gökalp Caddesi, Atatürk Bulvarı, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı: Kızılay Meydanı’nı kesen en geniş ana caddeler. Kızılay’da otel araması yaparken anahtar kelime olarak kullanabilirsiniz.

Karanfil Sokak: Kızılay’ın en işlek ve kalabalık sokağı. Kızılay – Taksim benzetmesi göz önüne alındığında Karanfil Sokak için Ankara’nın İstiklal Caddesi İnsan Hakları Heykeli, Ankaralıların buluşma noktası Dost Kitap Evi, sokak sanatçıları ve kendine has birçok özelliğiyle Ankara’nın en keyifli sokaklarından biri.

İzmir Caddesi: Ankara’nın en eski ve meşhur sokaklarından biri. Geçmişe göre popülaritesi azalsa da hala oldukça hareketli ve olanakların bol olduğu bir yer.

Sakarya Caddesi: Ankara’nın en ilgi çekici caddelerinden biri. Sakarya Caddesi’ni bu kadar ilginç yapan iki şey var: Ankara gece hayatı ve Ankara’da balık. Ankara’da gece hayatı nerede yaşanır ya da Ankara’da balık nerede yenir diye bir düşünceniz olursa cevap Sakarya Caddesi. Tabii ki caddede sadece balıkçılar değil, restoranlar, kafeler, barlar, publar, dükkanlar bir sürü yer var. Ankara’da nerede kalınır diyen gece hayatı severlerin en iyi alternatiflerinden biri burası diyebiliriz.

Selanik Caddesi: Karanfil Sokağı’n paralelinde yer alan Selanik Caddesi, Kızılay’da hayatın en canlı olduğu caddelerden bir diğeri.

Yüksel Caddesi: Ankara’nın en politik caddesi olarak eylemlere ve protestolara ev sahipliği yapmasıyla tanınsa da Ankara’da otel seçerken dikkate alınacak oldukça keyifli ve renkli bir cadde. Karanfil, Konur ve Selanik caddelerinin kesişiminde yer alan Yüksek Caddesi sokak sanatçıları, gece pazarı, seyyar satıcılarıyla her daim ışıl ışıl diyebiliriz.

Kızılay otelleri arasından seçim yaparken yukarıdaki detayları göz önüne alabilirsiniz. Kızılay’da otel tavsiyesi için ise en popüler otellerini aşağıda bulabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

3★ Hotel Etap Mola: Hotel Etap Mola, Ankara’nın merkezinde, Kızılay Metro İstasyonu’na yalnızca 200 metre mesafede mükemmel bir konuma sahip. Toplu taşıma alternatiflerine yakınlığının yanında Anıtkabir’e 2 km, Ankara Garı’na 1.5 km mesafede bulunması yürümeyi seven gezginler için artı bir özellik denilebilir.

Modern odaları, restoranı, pastanesi ve diğer olanaklarla fiyat performans açısından güzel bir seçenek. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ OTTO LOFT Premium Apartments: Her birinin kendine özel balkonu olan 3 odayla hizmet veren OTTO LOFT Premium Apartments, Ankara’da konaklama için ev konforu arayanların tercih edebileceği bir alternatif. Odaların hepsinde küçük bir mutfak, çay kahve makinesi, koltuk, televizyon gibi ihtiyaç duyulabilecek tüm aletler var.

Otel, Kızılay Metro İstasyonu yaklaşık 600 metre uzaklıkta yer alıyor ancak 300 metre uzaklıktaki Demirtepe Metro İstasyonu da ulaşım için aynı rahatlıkla kullanılabilir. Tesisin kendine ait ücretsiz otoparkı ve çok yakınında da kullanılabilecek farklı bir otopark var. Öncesinde iletişime geçerseniz havaalanı transferi konusunda da yardımcı oluyorlar. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Anemon Hotel Ankara: Kızılay’a yürüme mesafesinde yer alan Anemon Hotel Ankara, kargaşadan uzak ancak şehrin görülmesi gereken yerlerine yakın mükemmel konumu ve kaliteli hizmet anlayışıyla Ankara’da konaklama için tercih edilebilecek seçeneklerden biri.

Tek kişilik iş seyahatleri, çiftler ve aileler için farklı oda tipleri mevcut. Kızılay’ın park sorununa çözüm olarak da otelin ücretsiz otoparkı var. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Ankara Princess Hotel: Kızılay Metro İstasyonu’na 190 km mesafede yer alan Ankara Princess Hotel, Kızılay’da konaklama için tercih edilebilir alternatiflerden biri.

Otelin alaturka tasarımı ve atmosferi herkese hitap etmese de hijyen ve hizmetler olarak sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Ücretsiz otopark olanağı da Ankara’ya araba ile seyahat edecekler için güzel bir ayrıcalık. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2. Ankara YHT Garı & AŞTİ Çevresi

Gar otelleri Ankara'da nerede kalınırGar otelleri Ankara'da nerede kalınırGar otelleri Ankara'da nerede kalınır

Ankara’ya seyahat için birçok farklı neden olduğundan dolayı “Ankara’da Nerede Kalınır?” rehberini hazırlarken Ankara Tren Garı, AŞTİ ve Ankara Esenboğa Havalimanı gibi ulaşım için ana noktaları da göz önüne alarak tavsiye vermek istedim.

İş, turistik gezi, eğitim gibi birçok farklı neden için her yıl binlerce kişinin yolu Ankara’ya düşüyor. Bu nedenle Ankara’nın merkezi Kızılay olarak anılsa da Ankara’ya seyahat etme nedeninize göre merkez sizin için değişiklik gösterebilir.

Hızlı tren ile Ankara’ya gelecekler Ankara YHT Garı’nı, otobüs ile Ankara’ya seyahat edecekler AŞTİ’yi otel seçerken göz önünde bulundurabilir. Anıtkabir ziyaretleri için de aynı şekilde iki bölge baz alınabilir çünkü konum olarak her ikisi de Anıtkabir’e yakın.

Öncelikle AŞTİ’ye yakın konaklama alternatifi arayanlar için en ideal üç bölge şöyle sıralanabilir:

Kızılırmak: Çukurambar ile Balgat arasında kalan dar bir bölge, hem AŞTİ’ye hem ODTÜ’ye oldukça yakın konumda yer alıyor. Özellikle ODTÜ ziyareti için Ankara’ya geldiyseniz Kızılırmak otellerine göz atabilirsiniz.

Beştepe: AŞTİ’nin de yer aldığı bölge. Mevlana Bulvarı, Dumlupınar Bulvarı ve Beştepe Caddesi, Ankara otelleri için kullanabileceğiniz anahtar kelimeler olabilir. Özellikle lüks zincir otel seçeneklerini bu bölgede bulabilirsiniz.

Emek: Anıtkabir ile AŞTİ arasında kalan bölge. Hem ulaşım açısından ideal hem de nezih bir semt.

Ankara YHT Garı çevresi otelleri içinse en iyi alternatifleri özellikle Celal Bayar Bulvarı ve cadde üzerindeki ara sokaklarda bulabilirsiniz.

Anıtkabir’e daha yakın bir konum içinse Maltepe veya Anıttepe bölgesi otellerine göz atmanızı tavsiye ederim. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Gençlik Caddesi ve çevredeki ara sokaklar bu bölgede otellerin en yoğun olduğu yerler. Ankara’da şehir içi ulaşım için bu bölgedeki ideal noktayı yakalamak için de Maltepe Metro İstasyonu çevresi otellerine göz atmalısınız.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

Inn 14 Hostel: Inn 14 Hostel, Anıtkabir’e yakın uygun fiyatlı otel seçeneği arayanlar için en ideal seçeneklerden biri. Hem özel odalar hem de paylaşımlı yatakhane odalarıyla hizmet veren tesis modern imkanlara sahip.

Ortak mutfak, emanet kasası, çamaşır yıkama hizmeti gibi günlük ihtiyaçlarınız için farklı çözümler var. Toplu taşımaya ise yalnızca 800 km mesafede yer alıyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Inn 65 Budget: Anıtkabir’e yaklaşık 800 m, en yakın metro durağına ise 700 m mesafede yer alan Inn 65 Budget, fiyat performans açısından oldukça iyi bir seçenek. Modern ve eğlenceli tasarımın hakim olduğu tesiste ücretsiz kahvaltı ve havaalanı transferi mevcut.

Aynı zamanda otopark ve vale hizmeti var. Otelde boş zamanlarınızı geçireceğiniz ortak alanlar, kütüphane, bar ve restoran bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Gazi Park Hotel: Anıtkabir ve AŞTİ’ye yakın bir konumda, daha uygun fiyatlı bir otel isterseniz Gazi Park Hotel’e göz atabilirsiniz. Tesis, farklı oda seçenekleri, restoran, bar ve oda servisinin yanında havaalanı transferi ve ücretsiz otopark imkanıyla da Ankara seyahatinizi kolaylaştıracak bir seçenek. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ JW Marriott Hotel Ankara: Hem iş hem de eğlence amaçlı dizayn edilen JW Marriott Hotel Ankara, Ankara’da lüks otel arayanlar için en doğru seçeneklerden biri. Anıtkabir’e yaklaşık 3 km, AŞTİ’ye ise 1 km mesafede yer alıyor.

Alışveriş merkezlerine, toplu taşımaya ve Ankara’da görülecek yerlere yakın ideal konumu, şık tasarımı, açık havuz, fitness, sauna, otopark gibi farklı olanaklarıyla ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bir seçenek. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Moevenpick Otel Ankara: Ankara’nın en lüks otelleri arasında yer alan Moevenpick Otel Ankara, Anıtkabir’e yaklaşık 3 km, AŞTİ Metro İstasyonu’na ise 900 m mesafede yer alıyor.

Hem rahatlamak hem iş seyahatleri için farklı alternatiflerin yer aldığı otelde ailelere, çiftlere ya da yalnız gezginlere uygun oda seçenekleri mevcut. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3. Ulus Meydanı ve Çevresi

Ankara'da konaklama Ulus otelleriAnkara'da konaklama Ulus otelleriAnkara'da konaklama Ulus otelleri

Ankara’da nerede kalınır sorusunun en yaygın cevaplarından biri de Ulus. Ankara’nın en tarihi ve eski semtlerinden olan Ulus, özellikle Ulus Meydanı çevresi otelleri ile Ankara’da konaklama için ideal bir seçenek. Özellikle Ankara’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız Ulus otelleri sizin için doğru seçenek olabilir.

Ulus’ta konaklama için aslında birçok neden var. Ulus, gece gündüz hareketli, aradığınız her şeyi kolayca bulabileceğiniz bir yer. Alışverişten yeme içme mekanlarına, tarihi yerlerden Ankara müzelerine Ulus’ta zaman geçirecek pek çok alternatif var. Ankara’da görülecek yerler denince akla gelen çoğu yer de Ulus bölgesinde yer alıyor.

Ulus’ta görülecek tarihi yapılardan kısaca bahsedecek olursak Ankara Kalesi, tarihi dokusu ve evleriyle ünlü Hamamönü bölgesi, Ulus Atatürk Heykeli (Zafer Anıtı) ve Şengül Hamamı ilk akla gelenler.

Tarihin yanında Ulus müzeleri de müze severleri de memnun edecek kadar çok ve çeşitli. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi gibi Ankara’nın en popüler müzeleri Ulus’ta yer alıyor.

Bunların dışında alışveriş ve özellikle geleneksel alışveriş severler için de Ulus’ta alışveriş için pek çok alternatif var. Saman Pazarı, Sobacılar Çarşısı, Demirciler Çarşısı, Çıkrıkçılar Yokuşu, Ulus çarşıları denince ilk akla gelenler.

Ulus’ta nerede kalınır kısmına daha detaylı cevap verecek olursam Ulus otellerinin daha yoğun olduğu bölgelerle şöyle bir listeleme yapabiliriz:

Ulus MeydanıGençlik Parkı çevresiAnafartalar CaddesiÇankırı CaddesiDenizciler CaddesiAnadolu Medeniyetleri Müzesi çevresi

Ulus otelleri için tavsiye isterseniz ise en iyi Ulus otelleri tavsiyelerini aşağıda bulabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

2★ Hotel Mithat: Ulus’ta uygun fiyatlı otel seçeneği için göz atabileceğiniz Hotel Mithat, Ulus Metro İstasyonu’na 600 metre mesafede yer alan konumuyla toplu taşıma açısından oldukça ideal.

Ankara’da gezilecek yerlere kolay ulaşımın yanında tesis içerisinde bulunan olanaklarda da gün içerisinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Odalar lüks olmasa da kurutma makinesinden havluya, banyo malzemelerinden klimaya ihtiyacınız olabilecek her şey bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Buğday Hotel: Ulus Meydanı’na oldukça yakın bir konumda, 19 Mayıs Stadyumu’nun arkasında yer alan Buğday Hotel, Ulus’ta konaklama için fiyat performans açısından en ideal otellerin arasında geliyor.

Tesis hem toplu taşımaya hem de Ulus’ta görülmesi gereken yerlere oldukça yakın. Otelde yer alan teras restoranla şehir manzarasının keyfini çıkarabilir ya da oda servisinden yararlanabilirsiniz. Otelin içerisindeki iş merkezinde de işlerinizi halletme fırsatı bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Atalay Hotel: Ulus’un kalbinde, Çankırı Caddesi üzerinde yer alan Atalay Hotel, hijyen, konfor ve konum olarak tercih edilebilir Ankara otellerinden biri. Konuklar Roma Hamamları, Hacı Bayram Camii gibi Ulus’ta görülmesi gereken yerlere oldukça yakında yer alan tesiste farklı gezgin gruplarına uygun oda seçenekleri mevcut.

Hem iş hem eğlence amaçlı geziler için farklı olanaklar bulunuyor. Havaalanı transfer hizmeti için otelle önceden iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Radisson Blu Ankara: Ulus Meydanı’nda, Ulus Metro İstasyonu’na sadece 90 metre mesafede yer alan Radissan Blu Ankara, zincir otel konforunu yaşayabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri.

Fitness merkezi, sauna, bahçe gibi rahatlama olanakların yanında iş seyahatine gelen gezginler için de olanaklar sunan tesiste her ihtiyaca yönelik imkan var. Üstelik ücretsiz otopark ile Ulus’ta otopark sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4. Çankaya

Çankaya otelleri Ankara'da konaklamaÇankaya otelleri Ankara'da konaklamaÇankaya otelleri Ankara'da konaklama

Çankaya, Ankara’nın yönetim merkezi olarak kabul edilen en meşhur ilçelerinden biri. Ancak siyasi öneminin dışında Çankaya, sunduğu olanaklar ve otellerle de Ankara’da konaklamak için en ideal bölgelerin başında geliyor.

Çankaya’yı, Ankara’nın eğlenceli ve modern yüzü olarak tanımlayabiliriz. Öncelikle Ankara gece hayatı için en ideal mekanları burada bulabilirsiniz.

Eğer gece hayatını seven biriyseniz farklı barlar, meyhaneler, gece kulüpleri, konser mekanları gibi kaliteli eğlenceyi bulabileceğiniz birçok mekan var. Ankara’da gece şehir içi ulaşım seyrek olduğu için gece hayatını yaşama gibi bir planınız varsa Çankaya’da konaklama sizin için en ideal alternatif olabilir.

Yalnızca gece hayatı değil; Ankara’nın en şık caddeleri, farklı restoranlar, kafeler, mağazalar, tiyatro sahneleri vs. gibi kaliteli zaman geçirebileceğiniz pek çok mekanı da bu çevrede bulabilirsiniz.  Durumu şöyle özetleyebilirim: İstanbul için Nişantaşı ne ise, Ankaralılar için de Çankaya aslında o.

Bunların dışında Çankaya, Ankara’ya iş seyahati için gelen gezginler için de konaklama söz konusu olduğunda güzel bir alternatif. İş merkezleri, hanlar, iş toplantılarının yapıldığı büyük oteller, büyükelçilikler, konsolosluklar vs. Çankaya’da toplanmış durumda.

Çankaya geniş bir alana yayıldığı için Çankaya’da otel bakarken daha detaylı bölge aramasına ihtiyaç duyacaksınızdır. Aşağıda sıraladığım semtleri ve özelliklerini göz önüne alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Gaziosmanpaşa: Çankaya Köşkü’ne en yakın bölge olduğu için Çankaya’nın yönetim merkezi statüsünü çok daha fazla hissediyorsunuz. Büyükelçilikler ve konsolosluklarla dolu, oldukça güvenli bir bölge. Ankara’nın en meşhur caddelerinden Arjantin Caddesi, İran Caddesi ve Atatürk Bulvarı bu bölgede yer alıyor ve Çankaya otelleri açısından zengin kısımlar. Meşhur Seğmenler Parkı da yine Gaziosmanpaşa sınırları içerisinde yer alıyor.

Kavaklıdere: Gaziosmanpaşa’nın en sınır bölgesinde yer alan Tahran Caddesi’nden sonrası Kavaklıdere olarak anılıyor. Kavaklıdere’den bahsetmeye Ankara’nın meşhur buluşma noktalarından Kuğulu Park ile başlayabiliriz. Kuğulu Park’tan başlayıp Olgunlar Caddesi’ne kadar uzanan Tunalı Hilmi Caddesi ise Ankara’nın en popüler caddeleri denince ilk akla gelenlerden.

Yukarıda bahsettiğim eğlence hayatı, restoranlar, kafeler, alternatif mekanların çoğu Tunalı Hilmi Caddesi ve çevresinde yayılmış durumda. Tunalı Hilmi’nin paralelindeki Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi ile bu caddeleri dikine kesen John F. Kennedy Caddesi de Ankara’da konaklama için en çok tercih edilen ideal lokasyonlar.

Çankaya otelleri için tavsiye isterseniz ise aşağıda sıraladığım listeye göz atabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

Sonno Boutique Rooms & Suites: Tunus Caddesi üzerinde yer alan Sonno Boutique Rooms & Suites, eşsiz mimarisiyle Ankara’nın en dikkat çekici yapılarından biri. Pervazlı balkonların bulunduğu odalar, oldukça keyifli döşenmiş. Otelin iç kısımlarında da dış tasarımında da “vintage” bir hava hakim.

Ücretsiz kahvaltı seçeneğinin yanında otelin kendi restoranı Gaga Restoran her öğün yemek yiyebileceğiniz keyifli bir yer. Otelin konumu ise Ankara’yı keşfetmek için birebir. Tunalı Hilmi Caddesi yalnızca 100 metre, Kızılay ise 2 km mesafede yer alıyor. Çevrede kültür & sanat aktiviteleri, yeme içme alternatifleri ve gece hayatı için birçok mekan bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Hotel Cinnah: Kuğulu Park’a oldukça yakın bir konumda, konsoloslukların olduğu bölgede yer alan Hotel Cinnah, modern odaları ve olanaklarıyla Çankaya otelleri arasında tercih edilebilir seçeneklerden biri.

Odalar oldukça geniş ve ferah. Tesisin içerisinde keyifli vakit geçirebileceğiniz bir kafe & bar ve restoran var. Ücretsiz otopark ve havaalanı transfer hizmeti de bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

3★ Seven Deep Hotel: Seven Deep Hotel, Ankara’nın en hareketli caddelerinden Bestekar Caddesi üzerinde yer alıyor. Ankara eğlence mekanlarına ve kültür & sanat noktalarına yürüyerek rahatlıkla ulaşabileceğiniz mükemmel bir konuma sahip.

Ailelere, çiftlere ve yalnız gezginlere uygun oda alternatifleri var. Sauna, buhar odası, spa gibi rahatlama olanaklarının yanında restoran ve oda servisi bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

4★ Gordion Hotel: Ankara’nın en popüler noktalarından Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yer alan Gordion Hotel, modern olanakları retro tasarımla birleştirmiş, keyifli bir tesis. Hem iç tasarımı hem de dış mimarisi olarak Ankara’da görebileceğiniz en estetik binalardan biri içerisinde hizmet veren tesiste, farklı kişi sayılarına ve özelliklere göre oda alternatifleri var.

Pandora Sanat Atölyesi, Ankara Sanat Atölyesi, If Performans Salonu gibi Ankara’nın kültür & sanat noktalarına ve gece hayatı için alternatif mekanlara oldukça yakın. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Swissotel Ankara: Çankaya Köşkü’nün arka tarafında, Jose Marti Caddesi üzerinde yer alan Swissotel Ankara, son teknoloji ürünlerle donatılmış modern odaları ve konumuyla Çankaya’da konaklama için ideal alternatiflerden biri.

Kapalı yüzme havuzundan saunaya, tesiste dinlenmeniz için birçok olanak mevcut. İş seyahati için Ankara’ya geliyorsanız da otelin odaları ve ortak alanlarında verimli zaman geçirebileceğiniz olanaklar var. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5. Hamamönü

Hamamönü otelleri Ankara otel tavsiyesiHamamönü otelleri Ankara otel tavsiyesiHamamönü otelleri Ankara otel tavsiyesi

Kabul etmek gerekir ki Ankara, estetik açıdan mucizeler sunan, sokak sokak gezdiğinizde yapıları, caddeleri ya da mekanlarıyla büyüleyen şehirlerden değil.

Tam bir memur şehri olarak da anılan Ankara, daha çok klasik yapıları, gri atmosferi ve kimilerine göre sıkıcı sayılan tavrıyla tanınıyor.

Bu yorumlara pek katılmamakla beraber Ankara’nın çoğu yerinin sokak sokak gezmelik, estetik bir görüntü yakalama yolculuğuna çıkmalık bir şehir olmadığına ben de katılıyorum. Ancak Ankara’da bu tarz semtler ya da bölgeler de yok değil. İşte onlardan en popüleri de Hamamönü.

Hamamönü nerede, Hamamönü’nde ne yapılır gibi detaylardan kısa kısa bahsetmeden önce çok net söyleyebilirim ki eğer Ankara’da konaklama için kendinizi turist gibi hissedeceğiniz, şehirden soyutlanabileceğiniz bir yer bakıyorsanız Hamamönü otelleri sizin için en doğru seçenek. Ancak Hamamönü otellerinin genele göre biraz daha pahalı olduğunu da belirtmek gerekir.

Altındağ ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hamamönü, Ankara’nın en eski semti ve Ankara’da estetik açıdan en çok tatmin edecek semtlerden biri. Aynı zamanda kültür & sanat faaliyetlerinin de en yoğun olduğu bölge.

2006 yılında başlayan çalışmalarla restore edilmiş Hamamönü’nde en meşhur görüntüyü 19. yüzyıldan kalma ahşap konaklar oluşturuyor.

Özellikle Dutlu, İnci, Fırın, Sarıkadın, İnanlı, Hamamönü ve Mehmet Akif Ersoy sokaklarında yer alan bu konaklar, Osmanlı Dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden. Hamamönü’nde konaklama için alternatif düşünürseniz bu konakların otel olarak hizmet verenlerini bulabilirsiniz.

Yalnızca konaklar değil, Hamamönü’nde görülecek yerler olarak farklı seçenekler de var. Hamamönü Saat Kulesi, Hamamönü Kültür Sanat Evi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi bölgedeki en popüler yapılar.

Buralar dışında samimi ortamıyla keyifli vakit geçirmeyi sağlayan birçok yeme içme mekanı ve otantik dükkanlar da bulunuyor. Hamamönü otelleri hakkında daha detaylı tavsiyeyi aşağıda bulabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

Murat Bey Konağı: Altındağ otelleri arasında samimi ve neşeli atmosferiyle dikkat çeken otellerden biri olan Murat Bey Konağı, ev sıcaklığını arayanların tercih edebileceği bir seçenek. Otel, Ankara’nın tarihi Kaleiçi semtinde yer alıyor. Odalardan dış alana, otantik dekora sahip.

Geleneksel Türk kahvaltısının yanında diğer öğünler için otel restoranı tercih edilebilir. Otelin kendine ait ücretsiz otoparkı bulunuyor. Havaalanı transferi içinse seyahatiniz öncesi iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Angora House Hotel: Ankara Kalesi yakınlarında, Ankara Evi Parkı’nın yanında bulunan Angora House Hotel, restore edilmiş bir konak içerisinde hizmet veren küçük ve sevimli bir tesis. Ayrı oturma alanları ve modern en suite banyolara sahip odalarda ihtiyacınız olabilecek her türlü şey düşünülmüş.

Otelin kendine ait oldukça keyifli bir avlusu bulunuyor. Dışarı çıktığınızda ise Ankara’nın en güzel noktalarına yürüyerek gitme şansı bulabiliyorsunuz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Divan Çukurhan Hotel: Ankara Kalesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alan Divan Çukurhan Hotel, Altındağ bölgesini gezmek için en ideal otellerden biri. Yalnızca konumuyla değil, şık ve farklı tasarımıyla da dikkat çekici bir tesis.

Farklı özelliklerle donatılmış modern odaları, havaalanı transfer hizmeti ve ücretsiz otoparkıyla hem iş hem eğlence amaçlı seyahatler için tercih edilebilir. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

6. Kızılcahamam

Kızılcahamam otelleri Ankara'da konaklamaKızılcahamam otelleri Ankara'da konaklamaKızılcahamam otelleri Ankara'da konaklama

Ankara’da nerede kalınır denince ilk tavsiyeler iş, eğitim ve turistik  gezilere yönelik sunulan şehir merkezi bölgeleri olsa da Ankara’da farklı tatil alternatifi sunan bölgeler de var. İşte bunlardan en popülerlerinden biri de Kızılcahamam.

Ankara’nın kuzey kısmında yer alan bir ilçesi olan Kızılcahamam, kaplıcaları ve doğasıyla ön plana çıkıyor. Özellikle termal otelleriyle ünlü Kızılcahamam, doğa ve kendinizle baş başa kalacağınız güzel bir kaçamak için ideal konaklama bölgesi olabilir.

Burası, yemyeşil milli park alanlarından termal sulara, çam ormanlarından geniş yaylalara doğanın oldukça cömert davrandığı bir bölge. Kızılcahamam Kent Ormanı ve Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı ile yeşile doyabilir; Berçin Çayı, Öz Çayı ve Sey Çayı’nın serinliğinde keyif yapabilirsiniz.

Kızılcahamam termal otelleri ya da standart Kızılcahamam otelleri hakkında tavsiyelerimi aşağıda bulabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

Kaplıca Termal Hotel: Kızılcahamam Termal Bölgesi’nde merkezi bir konumda yer alan Kaplıca Termal Hotel, huzur dolu çam ormanlarıyla çevrili. Tesis içerisinde termal su ile doldurulmuş kapalı havuz, kaplıca banyoları, jakuzi, spa gibi rahatlama olanakları bulunmaktadır.

Orman manzaralı terasıyla yemek yerken manzaranın keyfini çıkarma imkanı bulabilirsiniz. Sade dekorasyonlu odalarda tüm ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz.

4★ Başak Termal Hotel: Kızılcahamam Kaplıcalar Bölgesi’nde yer alan Başak Termal Hotel, fiyat performans açısından Kızılcahamam’da uygun fiyatlı otel arayanlar için güzel bir alternatif. Kızılcahamam ilçe merkezine yürüme mesafesinde yer alan tesiste tüm odalar şehir ya da orman manzaralıdır.

Otelde kaplıcaların yanında jakuzi, masaj, kapalı yüzme havuzu, buhar odası gibi rahatlatıcı farklı aktiviteler bulunuyor. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Swiss International Kızılcahamam: Kızılcahamam’da yemyeşil doğanın içerisinde yer alan Swiss International Kızılcahamam, tesis içerisindeki olanaklarıyla kendi başına bir şehir gibi desek yanlış olmaz.

24 saat güvenlik, bakkal, günlük oda hizmeti, hediye dükkanı, restoran gibi tesisin birçok ayrıcalığı var. Rahatlamak için ise yürüyüş parkuru, kaplıca, sıcak su havuzu, fitness merkezi, sauna, hamam gibi birçok olanağı kullanabilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

5★ Cam Hotel Thermal Resort & Spa Convention Center: Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı içerisinde yer alan Cam Hotel Termal Resort & Spa Convention Center, Kızılcahamam’da konaklama için en iyi seçeneklerden biri. Açık ve kapalı yüzme havuzu, jakuzi, masaj, buhar odası, spa, kaplıca gibi olanaklarla rahatlarken mini golf pisti, masa tenisi, tenis kortu gibi seçeneklerle eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Doğa manzaralı, balkonlu, farklı boyutlardaki gruplara göre uygun oda alternatiflerinin yanında kahvaltıdan akşam yemeğine keyifli öğünlerle de dikkat çekici bir yer. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

7. Beypazarı

Ankara'da nerede kalınır Beypazarı otelleriAnkara'da nerede kalınır Beypazarı otelleriAnkara'da nerede kalınır Beypazarı otelleri

Ankara’da tatil için farklı bir alternatif sunan bölgelerden bir diğeri de Beypazarı.

Ankara’nın yaklaşık 95 km batısında yer alan Beypazarı, beyaz ve cumbalı tarihi Beypazarı evleri, geleneksel lezzetleri, farklı medeniyetlerden kalma tarihi yapıları, yemyeşil doğası ve çarşılarıyla tam bir turistik cennet.

Ankara’da doğa ve tarih ile iç içe, otantik bir tatil yapmak isterseniz konaklama için Beypazarı otel alternatiflerine göz atabilirsiniz. Özellikle otel olarak kullanılan kimi tarihi Beypazarı konakları, size bambaşka bir Ankara deneyimi sunabilir.

Beypazarı’nda otel rezervasyonu yapmak isteyenler için de Beypazarı’nda gezilecek yerler hakkında kısaca bilgi vermek isterim. Böylelikle Ankara’da nerede kalınır derdiniz için daha rahat karar verebilirsiniz.

Hani yukarıda Ankara, sokak sokak gezilecek turistik bir şehir değil ancak böyle bölgeler de var demiştik ya işte Beypazarı, sokak sokak gezilecek Ankara ilçeleri arasında olanlardan biri.

Alaaddin Sokak, Tarihi Beypazarı Çarşısı, Gümüşçüler Çarşısı, Tarihi Suluhan Kervansarayı, Beypazarı Halk Evi, Beypazarı Yaşayan Müze Beypazarı’nda gezerken karşınıza çıkacak güzelliklerden sadece birkaçı.

Müzeler, tarihi yapılar, kültür & sanat etkinliklerinin devam ettirildiği halk evleri, şirin restoranlar, dükkanlar ve daha birçok alternatifi Beypazarı’nda bulabilirsiniz.

Beypazarı’nda yalnızca tarih değil, doğa da bir o kadar etkileyici. Doğa ile baş başa bir gün için Eğriova Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilir ya da arkeolojik sit alanlarının yer aldığı, ilginç oluşumlarıyla dikkat çeken İnözü Vadisi keşfine çıkabilirsiniz. Panoramik manzaraları yakalamaktan hoşlanıyorsanız ise Beypazarı Hıdırlık Tepesi için mutlaka zaman ayırın.

Ankara’da konaklama için sessiz sakin, doğa ve tarih ile içe içe bir alternatif arıyorsanız Beypazarı otelleri için tavsiyelerimi aşağıda bulabilirsiniz.

 Bu bölgedeki en popüler oteller: 

2★ Beypazarı İpekyolu Konağı: Beypazarı’nda merkezi bir konuma sahip Beypazarı İpekyolu Konağı, Osmanlı tarzı dekorasyonu ve ev sıcaklığında konforuyla Beypazarı otelleri arasında fiyat performans açısından en ideal seçeneklerden biri.

Tesis, Hıdırlık Tepesi’ne 900 metre, Suluhan Kervansaray’a ise yalnızca 2 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Konforlu ve temiz odaları, zengin kahvaltı büfesi ve olanaklarıyla tercih edilebilir. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

2★ Kayıboyu Hotel: Beypazarı şehir merkezinde yer alan Kayıboyu Hotel, çam ağaçları ve köy evleriyle çevrili, keyifli vakit geçirebileceğiniz bir tesis. Her sabah açık büfe kahvaltı servis ediliyor.

Öğlen ve akşam yemekleri içinse otelin restoranında bölgesel lezzetleri deneyebilirsiniz. Odalar standart özelliklere sahip olsa da konfor ve hijyen olarak iyi. Havaalanı transferi için otelle önceden iletişime geçebilirsiniz. Detaylı bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Ankara’da Şehir İçi Ulaşım

Ankara’da şehir içi ulaşım için otobüs, metro, Ankaray ve dolmuş seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ancak kayda değer bir metro ağı olsa da Ankara’da toplu taşıma sistemi, en çok otobüsler ve dolmuşlar üzerinden yürüyor.

AŞTİ, Ankara Tren Garı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ulaşımı için küçük ipuçlarının Ankara’da konaklama bölgesi tercihiniz için iyi olacağını düşünüyorum.

AŞTİ’ye ulaşım için Ankaray, metro veya otobüs kullanabilirsiniz. AŞTİ’ye metro ile direkt ulaşım olmasa da Kızılay metro istasyonundan Ankaraya aktarma yapabilirsiniz. AŞTİ’ye otobüs veya dolmuşlarla ulaşmak isterseniz ise Kızılay, Opera, Sıhhiye ve Ulus’tan kalkan araçlarla Armada durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım içinse 442 hat numaralı EGO otobüsleri ve BELKO otobüsleri tercih edilebilir.

Ankara Tren Garı ulaşımı ise diğer iki seçeneğe göre daha rahat denilebilir. Ulus metro istasyonu ve Ankaray Tandoğan istasyonundan gara yürüyerek ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Ulus istikametine hareket eden Siteler, Doğantepe, Hüseyin Gazi, Karapürçek otobüs veya dolmuşlarını da kullanabilirsiniz.

Toplu taşıma alternatifleri hakkında detaylara girmeden önce Ankara’da şehir içi ulaşım bileti hakkında bilmeniz gereken birkaç şeyi kısaca söyleyeyim. Ankara’nın şehir içi ulaşım kartı, AnkaraKart şehirde rahat rahat yolculuk etmeniz için ilk ihtiyacınız denilebilir. Ankara seyahati için mantıklı 2 AnkaraKart çeşidi var:

Tam AnkaraKart: Anonim bir kart olan Tam AnkaraKart’ı bir kere satın aldıktan sonra TL yüklemesi yaparak tüm toplu taşıma araçlarında kullanabilirsiniz. Bileti, gişeler, bayiler, “smart” veya “MiniBanko” cihazlarından satın alabilirsiniz. TL yüklemesi içinse kredi kartınızdan online olarak ya da satış noktalarından alabilirsiniz. Bir biniş ücreti 3.25 TL.

Kullan-At AnkaraKart: Tek geçiş sağlayan ulaşım kartlarıdır, her geçiş için yeni bir tek kullanımlık kart alınması gerekir. Bileti, gişeler, bayiler, “smart” veya “MiniBanko” cihazlarından satın alabilirsiniz. Bir biniş ücreti 4.00 TL.

AnkaraKart hakkında detaylı bilgiyi şurada bulabilirsiniz: ankarakart.com.tr/nedir

Gelelim Ankara’da toplu taşıma araçları hakkında detaylara. Öncelikle Kızılay, Ankara’da şehir içi ulaşım söz konusu oldu mu en kilit nokta. Genellikle tüm aktarmaları ve şehrin farklı bölgelerine ulaşım için en rahat alternetifi Kızılay’da bulacaksınız.

AŞTİ – Dikimevi (A1) arasındaki raylı sistem aslında meşhur Ankaray’ı oluşturuyor. Ankaray’ın Ankara Metrosu ile bağlantısı da tahmin edersiniz ki Kızılay durağı üzerinden gerçekleşiyor. Ankara’da 4 farklı metro hattı var:

M1: Kızılay – BatıkentM2: Kızılay – ÇayyoluM3: Batıkent – Sincan / TörekentM4: Tandoğan – Keçiören

*Hatların detaylarına yukarıdaki haritadan ulaşabilirsiniz.

Ankara’da metro ve Ankaray’ın işinizi görmediği durumlarda ise tercihinizi otobüs ve dolmuştan yana kullanabilirsiniz. Kızılay Meydanı, Ulus ve Çankaya gibi şehrin en merkezi noktalarından dilediğiniz yere gidecek bir otobüs bulamamanız neredeyse imkansız.

Ankara Otel Fiyatları & Rezervasyon

Ankara'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonuAnkara'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonuAnkara'da nerede kalınır internetten otel rezervasyonu

Her büyük şehirde olduğu gibi Ankara’da da her bütçeye ve zevke uygun otel bulmak mümkün.

Ankara’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız Ulus ve Kızılay Meydanı çevresi otellerine göz atabilirsiniz. 2 kişi gecelik ortalama 100 – 150 TL arası birçok otel bulmak mümkün. Daha düşük fiyatlı seçenekler de var ancak kişisel olarak tercih etmenizi önermem. Hem çevre hem otel olanakları olarak mutsuz edecek koşullarla karşılaşabilirsiniz.

Ankara’da lüks otel arıyorsanız ise Kuğulu Park çevresi ve Beştepe, Emek, Kızılırmak bölgelerinin arasından geçen Mevlana Bulvarı çevresine bakabilirsiniz. Bu bölgede 2 kişi gecelik ortalama 500 TL olan oteller olduğu gibi gecelik 1.800 TL gibi rakamlarla hizmet veren, Ankara’nın en lüks otelleri de yer alıyor.

Yine her şehir için geçerli olduğu gibi Ankara’da konaklama için otel rezervasyonunuzu erken rezervasyon ile yaparsanız çok daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Ben yurt içi seyahatlerim için otel rezervasyonlarımda  hotelscombined.com’u kullanıyorum. hotelscombined.com otel seçenekleri arasından siz de kendi bütçenize ve kriterlerinize uygun bir otel bulabilirsiniz. Otelde ödeme, erken rezervasyon ve ücretsiz iptal gibi avantajlarla da otel rezervasyonu konusunda daha rahat olabiliyorsunuz.

Özetle Ankara’da Nerede Kalınır?

Ankara'da konaklama yapılacak bölgelerAnkara'da konaklama yapılacak bölgelerAnkara'da konaklama yapılacak bölgeler

Özetle Ankara’da konaklama için tercih edilebilecek bölge seçeneklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ankara merkezde konaklama düşünüyorsanız Kızılay, Ulus ve Çankaya tercih edilebilecek en ideal bölgeler. Buralar hem Ankara iş seyahati hem de eğlence amaçlı geziler için otel, ulaşım ve olanaklar açısından oldukça zengin.

Anıtkabir ve ODTÜ ziyaretleri için Ankara’ya seyahat edecekseniz Ankara YHT Garı ve AŞTİ çevresi otelleri tercih edebilirsiniz. Bu çevrede hem lüks oteller hem de standart otel seçenekleri mevcut.

Ankara’da tarihi bir atmosferde konaklama için Hamamönü bölgesi hem şehir merkezine yakınlığı hem de ev sahipliği yaptığı olanaklarla en tercih edilebilir seçenek.

Ankara’da doğa arıyorsanız Beypazarı bölgesini öneririm. Şehir merkezinin kalabalığından uzak ancak ulaşım açısından da rahat bu bölgede doğal güzelliklerin yanında tarihi yapılar da keyifli vakit için alternatif.

Kızılcahamam ise termal otel seçenekleriyle Ankara’da sağlık turizmi için tercih edilen bir bölge. Eğer dinlenmek ve rahatlamak istiyorsanız Kızılcahamam otellerine göz atabilirsiniz.

Ankara otelleri hakkında özet tavsiye verecek olursam Ankara’da lüks otel arayanlar 5★ Moevenpick Otel Ankara ve 5★ JW Marriott Hotel Ankara seçeneklerine bakabilir.

Butik otel tarzında daha şık ve keyifli yerler arayanlara ise önerim 4★ Gordion Hotel ve Sonno Boutique Rooms & Suites.  Ankara’da uygun fiyatlı otel içinse Inn 14 Hotel ve 2★ Hotel Mithat ideal.

Kaynak: fakatblog.com

Genel Kültür